Prezentowali i badali różne odmiany kukurydzy
Firma Farmsaat zorganizowała 14 października w gospodarstwie Andrzeja Ciomaka w Księżpolu (pow. biłgorajski, woj. lubelskie) "Dzień Kukurydzy".
Gospodarz spotkania prowadzi gospodarstwo o powierzchni 170 hektarów. Uprawia kukurydzę, rzepak i pszenicę na glebach od IV do VI klasy ziemi. Dominuje kukurydza, która zajmuje 100 hektarów.
Plon kukurydzy, który robi wrażenie
W tym roku Ciomak zasiał 10 odmian z różnych hodowli, w tym cztery z Farmsaatu. - Posiałem je pierwszy raz. Trzeba próbować różne odmiany, różnych firm. Jak widać po wynikach z poletek doświadczalnych są godne polecenia. Na polach produkcyjnych nie zostały jeszcze zebrane - powiedział rolnik.
Na poletkach gospodarze mogli zobaczyć 9 odmian o FAO do 230 do 260 - Farmmagic, Farmmodena, Farmgigant, Farmplus, Farmfire, Farmfancy, Farmmerino, Farmmezzo i najstarszą Farmsaat Moribor. Posiane zostały 22 kwietnia na ziemi klasy IV A o ph gleby 6.
Po prezentacji odmian przystąpiono do zbioru. Każdą później ważono i mierzono jej wilgotność. Dla porównania skoszono i przebadano też dwie odmiany innej firmy, uprawiane na polu tego samego gospodarza i przy zastosowaniu tej samej agrotechniki.
- Myślę, że nasze odmiany się przyjmą w tym regionie, gdzie kukurydza jest uprawiana na dużym areale - mówi Bogumił Potocki z firmy Farmsaat.
Omówiono też wyniki, jakie uzyskano w pobliskim gospodarstwie Wojciech Fusa. Prowadzone są tam doświadczenia "Więcej praktyki mniej statystyki", które polegają na tym, że każda badana odmiana przesiewana jest odmianą wzorcową, co pozwala wychwycić zmienność glebową, która jest bardzo ważna przy badaniu odmian.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś