Powstanie światowej klasy centrum produkcji serów
Tetra Pak ogłosiła otwarcie w Olsztynie wartego 25 milionów euro centrum oferującego rozwiązania w zakresie produkcji sera z własnym zapleczem sprzedażowym, inżynieryjnym i produkcyjnym.
Zakład o powierzchni 12 tys. m2, zatrudniający ponad 350 osób w działach technicznym, produkcyjnym oraz zarządzania biznesem, podwoi potencjał firmy w sektorze rozwiązań dla produkcji sera w Polsce i pozwoli na zakrojone na szeroką skalę testy sprzętu.
Te firmy importują masło i sery. Minister publikuje pierwszą listę
- Jesteśmy jedyną firmą dostarczającą w pełni zintegrowane rozwiązania dla produkcji sera dla firm z sektora spożywczego. Inwestycja w nowy zakład pokazuje nasze zaangażowanie we wsparcie klientów, którzy dążą do zaspokojenia wciąż zmieniających się oczekiwań konsumenckich oraz wykorzystywania pojawiających się szans na rozwój rynkowy - mówi Ola Elmqvist, wiceprezes ds. przetwórstwa żywności w Tetra Pak.
Przewiduje się, że skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) rynku sera na świecie wyniesie 2,3 proc. osiągając 31 milionów ton w roku 2023 - głównie dzięki rosnącemu popytowi na ser półtwardy oraz mozzarellę.
- Jednym z głównych powodów, dla których wybraliśmy Olsztyn, jest jego idealna lokalizacja - w samym sercu regionu znanego ze wspaniałych tradycji mleczarskich oraz zapewniającego dostęp do wysoce wykwalifikowanego personelu w sektorze przetwórstwa produktów żywnościowych. Dzięki temu znaleźliśmy się w idealnym miejscu, z którego możemy wspierać naszych klientów zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich - dodaje Elmqvist.
Polskie firmy też już robią mięso i ser z roślin
Centrum produkcyjne zaprojektowane i wybudowane zostało w pełnej zgodności z wymogami BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method), co jest potwierdzeniem zaangażowania firmy w kwestie ochrony środowiska naturalnego.
Automatyczny system sterujący wentylacją oraz dostępem promieni słonecznych, jak również system retencji deszczówki dostarczający wodę wykorzystywaną podczas różnego rodzaju prac prowadzonych na terenie zakładu, to tylko dwa przykłady ogromnej liczby zastosowanych rozwiązań pozwalających na zmniejszenie śladu środowiskowego nowego centrum produkcyjnego.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś