Polski cukier płynie do Sudanu
Krajowa Spółka Cukrowa eksportuje 23,5 tys. ton cukru do Sudanu - poinformowała Sandra Malinowska, rzeczniczka spółki. Statek w poniedziałek wieczorem wypłynął z portu w Gdańsku.
Zaznaczyła, że KSC największy polski producent cukru jako pierwsza nasza firma po uwolnieniu kwot produkcji surowca wyeksportowała taki duży ładunek konwencjonalnym statkiem. Przyznała jednak, że nie zna szczegółów umowy.
Prywatyzacja czy holding? Plantatorzy wciąż chcą kupić KSC
Agata Kupracz, rzeczniczka Zarządu Morskiego Portu w Gdańsku poinformowała, że cukier został załadowany na statek bandery cypryjskiej "All Gladstone" cumujący przy Nabrzeżu Oliwskim. Dodała, że jest to pierwszy od dawna transport cukru w eksporcie. - Częściej docierał do Gdańska w imporcie transport cukru trzcinowego - powiedziała.
Od 1 października przestały obowiązywać w UE kwoty produkcji cukru. O uwolnienie produkcji zabiegały m.in. firmy cukiernicze, które liczą na spadek cen surowca. Polska była przeciwna decyzji KE o zniesieniu limitów. Limit produkcji cukru dla naszego kraju wynosił 1,4 mln ton, podczas gdy zużycie to ok. 1,7 mln ton, co oznaczało, że będziemy musieli kupować surowiec za granicą.
Spółka zapowiadała, że zniesienie limitowania produkcji w UE chce wykorzystać do zwiększenia produkcji i ekspansji na rynki europejskie i światowe. Do połowy 2018 r. w porcie w Gdańsku KSC ma zbudować swój terminal przeładunkowo-wysyłkowy. Ma kosztować ponad 80 mln zł i będzie pierwszy taki w kraju. Spółka planuje rocznie eksportować przez port ok. 300 tys. ton cukru, głównie do Azji.
Trudna sytuacja na rynku cukru. KSC ma kłopoty
W Porcie Wewnętrznym w sąsiedztwie Nabrzeża Wiślanego mają powstać silos (o średnicy 42 metrów i wysokości 60 metrów) o pojemności 50 tys. ton oraz pakownia cukru i magazyn logistyczny o pojemności ok. 10 tys. ton.
Henryk Wnorowski, prezes zarządu KSC w połowie listopada poinformował, że zamierzeniem spółki jest, aby przy pomocy terminala "wypływała" co najmniej jedna czwarta jej produkcji. - Może to być ok. 300 tys. ton cukru w roku - dodał.
Krajowa Spółka Cukrowa SA jest największym w Polsce i ósmym co do wielkości producentem cukru w Europie. Koncern tworzy m.in. siedem cukrowni oraz zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego, zbożowo-młynarskiego i ziemniaczanego.
Spółka jest jednym z czterech koncernów na rodzimym rynku. Pozostałe trzy to niemieckie firmy: Pfeifer&Langen Polska S.A., Nordzucker Polska oraz Suedzucker Polska. KSC ma 40 proc. udział w rynku cukru, jest ponadto właścicielem cukrowni w Mołdawii.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś