Orlen inwestuje. Zyskać mają też rolnicy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-09-2019,11:20 Aktualizacja: 24-09-2019,11:28
A A A

Produkcja - przede wszystkim ze słomy - bioetanolu w Jedliczach ma być równoznaczna z wykorzystaniem potencjału lokalnego rolnictwa w regionie południowo-wschodniej Polski.

Spółka z Grupy Orlen (Orlen Południe) przekształca się w biorafinerię. Powstaje tam pierwsza w Polsce instalacja do produkcji ekologicznego, przyjaznego środowisku glikolu propylenowego. Podpisano ponadto umowę na zakup licencji i projektu bazowego dla instalacji do produkcji bioetanolu II generacji w Jedliczu.

Orlen szuka producenta soków z koncentratów owocowych

PKN Orlen szuka producenta soków z koncentratów owocowych, które chce sprzedawać pod własną marką na swoich stacjach. Jak poinformowała płocka spółka, oferty można składać do 15 sierpnia. "PKN Orlen chce nieustannie...

"Glikol propylenowy, który będzie wytwarzany w rafinerii Trzebinia, to produkt ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Jest często stosowany do produkcji m.in. środków czystości, dezodorantów w sztyfcie, past do zębów, płynów hamulcowych czy odmrażaczy do samolotów. Koszty inwestycji, którą zrealizuje konsorcjum składające się z dwóch polskich firm, wyniosą około 400 mln zł" - podaje w komunikacie Orlen.

Instalacja do produkcji ekologicznego glikolu propylenowego wraz z instalacjami pomocniczymi i infrastrukturą dodatkową ma być gotowa w 2021 roku. Jej zdolności wytwórcze sięgną 30 tys. ton rocznie, co oznacza, że produkcja glikolu propylenowego w trzebińskiej rafinerii pokryje aż w 75 proc. krajowe zapotrzebowanie na ten produkt. Powstanie ponadto kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

"Produkcja ekologicznego glikolu propylenowego umożliwi wykorzystanie wytwarzanej w Trzebini gliceryny, którą otrzymuje się w produkcji biodiesla, głównie z oleju rzepakowego. Na inwestycji skorzysta jednak nie tylko Orlen Południe. Po jej zrealizowaniu współpracę ze spółką będą mogli rozpocząć również inni krajowi producenci biodiesla dostarczający glicerynę, a także odbiorcy ekologicznego glikolu" - czytamy w komunikacie.

oze, energia z wiatru, Orlen, energetyka wiatrowa

Orlen chce zawładnąć Bałtykiem. Duże inwestycje w energetykę wiatrową

Należąca do Grupy Orlen spółka Baltic Power bada warunki środowiskowe i wietrzność na obszarze posiadanej koncesji na Morzu Bałtyckim. W tym celu w centralnej części koncesji,  zlokalizowanej na wysokości latarni morskiej w Stilo, około...

Orlen Południe przygotowuje się do budowy instalacji do produkcji bioetanolu II generacji w rafinerii Jedlicze. Podpisana z firmą Clariant Produkte umowa zakłada zakup licencji i projektu bazowego.

Inwestycja wzmocni pozycję firmy na rynku biokomponentów, a także ułatwi realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego, który zakłada osiągnięcie 8,5 proc. udziału paliw odnawialnych i biokomponentów w paliwach ciekłych w 2020 r.

"Wydajność instalacji planowanej w jedlickiej rafinerii wynosi 25 tys. ton bioetanolu rocznie. Produkowany byłby z surowców niespożywczych, przede wszystkim słomy, pozyskiwanych od polskich rolników. Pozwoliłoby to na wykorzystanie potencjału lokalnego rolnictwa w regionie południowo-wschodniej Polski" -  zapewnia Orlen.

Inwestycja również ma się wiązać ze wzrostem zatrudnienia. W rafinerii powstałyby nowe miejsca pracy dla wykwalifikowanych mikrobiologów, genetyków i laborantów.

Poleć
Udostępnij