Damian Zaręba wybudował oborę wolnostanowiskową, która pomieści 330 krów mlecznych. Wyposażył ją w halę udojową typu karuzela oraz roboty do zgarniania odchodów i podgarniania paszy.
Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich rozpoczyna kampanię edukacyjną zachęcającą do spożywania przetworów mlecznych. Szacuje się, że w 2018 r. spożycie artykułów mleczarskich wyniosło ok. 223 litrów na osobę tj. o 2,3...
Uroczyste otwarcie nowej obory położonej w miejscowości Jastrząbka Młoda w woj. podlaskim odbyło się pod koniec sierpnia. Jej wyposażenie zapewniła firma GEA Farm Technologies.
Głównym inwestorem jest młody, 23 letni Damian Zaręba, który po ukończeniu technikum przejął rodzinne gospodarstwo rolne.
Jego rodzice widząc, że ma on zapał do pracy postanowili pomóc mu w przeprowadzeniu inwestycji, której realizacja trwała 2 lata.
W efekcie powstały dwa nowe budynki zajmujące powierzchnie 8000 m2. Pierwszy jest przeznaczony dla krów mlecznych i został wyposażony w 330 legowisk, a drugi dla młodzieży.
Obora została wyposażona w podłogę szczelinową, pod którą znajdują się zbiorniki na gnojowicę oraz mieszadła.
Za usuwanie zanieczyszczeń z rusztów będą odpowiadały roboty do zgarniania odchodów. Z kolei na stole paszowym będzie pracował robot do podgarniania paszy.
W budynku zamontowano również bezsłupokowe wygrodzenia oraz jednolity materac legowiskowy wypełniony konglomeratem gumowo-kałczukowym.
Hodowca bydła mlecznego Maciej Pohl z Krotoszyna w woj. wielkopolskim zorganizował nietypową uroczystość. Wyprawił urodziny krowie o imieniu Kaśka. Ukończyła ona właśnie 11 lat. Krowa Kaśka, jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i...
Oborę wyposażono także w poidła za stali nierdzewnej z systemem cyrkulacji i podgrzewania oraz dozowania witamin, oświetlenie typu LED z czujnikami natężenia światła, czochradła, system do automatycznej dezynfekcji racic oraz ciche drabiny zatrzaskowe, a także linię zabiegową z poskromem.
Na szczycie obory znajduje się świetlik kalenicowy, a wzdłuż ścian przesuwne rolety z poliwęglanu komorowego.
Dój krów będzie odbywał się w hali udojowej, w której zamontowano karuzelę AutoRotor Performer 36 Comfort z systemem Apollo. Umożliwia ona jednoczesny dój 36 krów.
Pozyskane mleko będzie trafiało do schładzalnika o pojemności 25 tys. litrów. Posiada on system wstępnego schładzania oraz cyfrowy pomiar ilości surowca.
W poczekalni zamontowano automatyczny naganiacz z funkcją usuwania odchodów. Krowy po opuszczeniu karuzeli będą przechodziły przez bramkę selekcyjną, która umożliwi separowanie wybranych zwierząt.
Obiekt został także wyposażony w system zarządzania stadem z funkcją wykrywania rui i czasu pobierania paszy oraz system ważenia krów.
W budynku dla młodzieży znajdują się indywidualne kojce do odchowu cieląt oraz stacja pojenia.
Więcej informacji o oborze znajdziesz w kolejnym numerze czasopisma Hoduj z Głową Bydło nr 5/2019.
Zaprenumeruj