Nowy zakład na 20-lecie Agrii w Aleksandrowie Kujawskim
Inwestycja kosztowała 30 milionów złotych, budowa trwała 16 miesięcy, a w trakcie prac zużyto betonu, stali i prefabrykatów o wadze... 23 jumbo jetów. Agrii otworzyło w Aleksandrowie Kujawskim najnowocześniejszy w Europie zakład produkcji nasiennej.
A wszystko rozpoczęło się przed 20 laty. - Latem 1998 roku kupiłem ten teren. W budowę zakładu zainwestowaliśmy 3 miliony złotych, co na tamte czasy było pokaźną kwotą. Zależało mi, żeby zakład powstał w centrum Polski i zdecydowałem się na Aleksandrów Kujawski - mówi Graham Harris, Członek Zarządu, Senior Agrii Polska.
Nowa odmiana rzepaku z Agrii
Teraz okazało się, że był to strzał w przysłowiową "10". - Wówczas w planach nie było budowy w tym regionie mostów i autostrady. Teraz to wszystko powstało i mamy znakomite połączenie z całym krajem. A to w dzisiejszych czasach spory atut - dodaje.
Już w 1999 roku ruszyła na Kujawach produkcja. Z biegiem lat zakład numer 1 (bo tak jest nazywany) stawał się coraz mniej wydajny i produkcja nie pokrywała zapotrzebowania. - Niby to tylko 20 lat, ale przez ten czas w rolnictwie dokonał się ogromny postęp. Gospodarze stali się profesjonalistami, którzy mają coraz większe wymagania. Musieliśmy temu sprostać i wybudować nowy zakład - przekonuje Leszek Skrzypczyk, Dyrektor Zarządzający Agrii Polska.
Fabrykę otwarto 20 czerwca. Od dnia wydania pozwolenia na budowę do chwili uroczystego otwarcia minęło 16 miesięcy. Zakład ma 12.000 m2 powierzchni i wydajność 900 ton na dobę. Znajduje się w tam 221 silosów o łącznej pojemności 5660 ton.
Agrii Demo Tour w Mienianach
W zakładzie są dwie linie do produkcji kwalifikowanego materiału siewnego - jedna o wysokiej wydajności, zaś druga przeznaczona do produkcji gatunków bardziej wymagających. Obie wyposażone są w urządzenia do czyszczenia i zaprawiania.
Podczas produkcji wykorzystywane są jeszcze stół grawitacyjny oraz sorter optyczny, który zapewnia pełną eliminację nie tylko pośladu, ale również innych zanieczyszczeń, w tym sporyszu.
W Aleksandrowie Kujawskim wytwarzany będzie materiał siewny wyselekcjonowanych odmian zbóż, rzepaku, kukurydzy, bobowatych, słonecznika, lucerny i traw z linii Nasiona Dalgety.
Nasiona zaprawiane będą z zastosowaniem polimeru, dzięki czemu substancja aktywna zaprawy jest równomiernie rozprowadzana na ziarniaku zapewniając jego skuteczną ochronę.
Na każdym etapie czyszczenia i zaprawiania stosowana będzie też pełna aspiracja, czyli odpylanie zapewniające najwyższą jakość produkcji.
Firma Agrii startuje z projektem Agrii Demo
- Przy zakładzie funkcjonuje akredytowane laboratorium nasienne z trzema analitykami. Zatrudniamy również kilkunastu akredytowanych kwalifikatorów polowych i próbobiorców, którzy nadzorują reprodukcję materiału siewnego w wyselekcjonowanych gospodarstwach rolnych w całym kraju - informuje Paweł Ślęzak, dyrektor działu nasiennego Agrii.
W nowym zakładzie jest precyzyjna linia do otoczkowania nawozów o wydajności 12 ton na godzinę. Powstają tam nawozy doglebowe Super N, ABS Canola i ABS Corn.
Całość zakładu uzupełnia część biurowa, magazyn wyrobów gotowych o pojemności ponad 3,5 tys. miejsc paletowych oraz magazyn środków ochrony roślin na 1,3 miejsc paletowych. Ulokowany jest w niecce o głębokości metra i zaopatrzony w śluzę przed wejściem, co ma zapobiec skażeniu terenu.
Na elewacji budynku umieszczono... budki lęgowe dla bytujących w okolicy chronionych gatunków ptaków.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś