Nowe odmiany rzepaku i pszenicy w Wasylowie
8 czerwca firma Osadkowski zaprosiła rolników na Dzień Pola do gospodarstwa państwa Sapiłów w Wasylowie (powiat tomaszowski, województwo lubelskie).
Plony zbóż mogą być wyższe. Warto stosować nowe odmiany
W gospodarstwie są dobre ziemie, przede wszystkim czarnoziemy. Uprawa prowadzona jest w systemie bezorkowym, która jest przyjazna mikroorganizmom glebowym, co pozwala z kolei na stosowanie ograniczonych zabiegów chemicznych.
Nawożenie jest zróżnicowane i mimo aplikowania niskich dawek, plony w gospodarstwie są wysokie. - Ważną rzeczą jest, że zbiera się nasiona, a słomę tnie. Wszystko wraca do gleby, tam jest przetwarzane, tam jest mineralizowane i pobierane przez następne rośliny - podkreślił Mirosław Gardas.
Nowe odmiany rzepaku ozimego i jarego
W gospodarstwie panuje duża bioróżnorodność i stosowany płodozmian zbliżony do doskonałego. Uprawiane są rożne zboża - pszenica ozima, jęczmień ozimy, jęczmień jary, rzepak oraz strączkowe. Pozwala to zachować zmianowanie.
- Myślę, że to jest najważniejsza rzecz, która powoduje, że w gospodarstwie wytwarza się równowaga. Rolnicy są zdumieni, bo pryskają trzy razy rzepak, a tu był tylko jeden zabieg. Właściciele dopracowali się już odpowiedniej technologii - przyznał Mirosław Gardas.
Rolnicy z całej Lubelszczyzny chętnie oglądali odmiany na polach. Szczegółowo zapoznawali się ze stosowanym nawożeniem i środkami ochrony. Największe zainteresowanie budziły nowe odmiany rzepaku.