Największy zakład tłoczenia oleju w Polsce powstaje w Pawonkowie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
14-08-2018,18:00 Aktualizacja: 14-08-2018,17:33
A A A

W połowie sierpnia rozpoczną się testy produkcyjne w nowym zakładzie produkującym olej, śrutę i makuch z soi. Będzie to największa tego typu inwestycja w Polsce. Zakład powstaje w Pawonkowie w powiecie lublinieckim w woj. śląskim na terenie byłej tłoczni oleju rzepakowego.

Zakład planowo ma zostać uruchomiony we wrześniu. Otworzy on nowe możliwości na rynku pracy, do końca roku zatrudnienie ma wynieść około 20 osób lub więcej, przy jednoczesnej współpracy z lokalną branżą rolniczą.

Inwestycja ma na celu budowę nowoczesnego systemu produkcyjnego do przerobu soi i przechowywania ziarna, co pozwoli przerabiać w ciągu dnia około 125 ton ziarna soi. Zapewni to miesięczną produkcję w ilości 3000 ton śruty sojowej i 750 ton oleju sojowego.

ceny tuczników, tuczniki, trzoda chlewna, zakłady mięsne

Tuczników brakuje na rynku więc żywiec drożeje

Żywiec wieprzowy w Niemczech w ubiegłym tygodniu podrożał o dwa eurocenty. Zakłady mięsne płaciły za niego 1,41 euro za kilogram w wadze bitej ciepłej. W 32 tygodniu odnotowano kolejne wzrosty cen, tym razem o osiem eurocentów. Tuczniki w 31...

Na terenie zmodernizowanego zakładu, firma AP Trans Energy przeznaczyła na tę inwestycję kilka milionów złotych, będzie się odbywać produkcja wysokiej jakości oleju sojowego, śruty sojowej, makuchu sojowego oraz soi ekstrudowanej.

Odpowiedni sposób obróbki soi przed tłoczeniem pozwoli uzyskać wysokiej jakości białko roślinne.

Firma podkreśla, że produkcja będzie w 100 proc. ekologiczna ponieważ uzyskiwanie śruty sojowej obędzie się jedynie za pomocą naturalnych cykli obróbki soi bez użycia środków chemicznych. Zakład używać będzie jedynie ziarna soi nonGMO.

- Uważamy, że w dzisiejszych czasach produkcja nonGMO jest jedynym możliwym rozwiązaniem dla polskich przedsiębiorców aby utrzymać najwyższe standardy dla klientów końcowych. Ci są coraz bardziej świadomi jakości produktów, które kupują i którymi się odżywiają. My chcemy dostarczać produkt najwyższej jakości, ekologiczny, a także bez żadnych dodatków szkodliwej dla zdrowia chemii. Opieramy się wyłącznie na neutralnych dla ludzi i środowiska procesach technologicznych - mówi Andrzej Wywiał, prezes AP Trans Energy.

hodowla bydła mięsnego, produkcja wołowiny, opasy, żywienie bydła

Hodowla bydła mięsnego to poszukiwanie oszczędności

W produkcji wołowiny najważniejszą rolę odgrywa opłacalność. Niestety w Polsce nadal niewielu hodowców potrafi odpowiedzieć na pytanie o koszt produkcji jednego kilograma żywca wołowego. Opłacalność produkcji bydła mięsnego zależy od wielu...

Firma AP Trans Energy jako całkowicie polski podmiot gospodarczy z polskim kapitałem planuje kupować ziarno wyłącznie od polskich rolników, którzy prowadzą ekologiczne uprawy.

- Nie ukrywam, że liczymy na mocną współpracę z lokalnymi rolnikami i zakładami rolnymi, od których chcielibyśmy skupywać surowce. Zamierzamy przy tym podpisywać długoterminowe kontrakty, zabezpieczające zarówno AP Trans Energy pod kątem produkcji, jak i samych sprzedawców. Będą oni mieli pewność przy odbiorze swojego towaru. Chcemy również sprzedawać rolnikom materiał siewny, który będzie dla nas najlepszym źródłem surowca w późniejszym etapie produkcji - mówi Andrzej Wywiał.

 

Poleć
Udostępnij