Kukurydza daje sobie radę nawet w czasie suszy
28 września firma FarmSaat zorganizowała "Dzień Kukurydzy" w gospodarstwie Marka Kałużyńskiego w Dobromyślu (gmina Kodeń, powiat bialski, województwo lubelskie).
Marek Kałużyński prowadzi gospodarstwo liczące ponad 210 hektarów. Uprawia zboża, rzepak, kukurydzę i dynię. Na 75 ha posiał kilka odmian kukurydzy z różnych hodowli.
Kukurydza bez GMO. Inspektorzy sprawdzili pola
W gminie Kodeń ziemie są piaszczyste klasy V. - W moim gospodarstwie niektóre pola są niżej położone można powiedzieć, że są podmokłe i takie pola w suchych latach ładnie się sprawdzają. Szczególnie dobrze radzi sobie na nich kukurydza. Ten rok był specyficzny - susza przyszła dosyć wcześniej. Było praktycznie siedem tygodni bez deszczu i jednocześnie było bardzo ciepło. Jednak kukurydza na ten najważniejszy okres - kwitnienie dostała wodę, przyszedł solidny opad - ok. 70 litrów i to ją uratowało - mówi Marek Kałużyński.
- Zdarzają się takie pola, że ma ona metr wysokości, ale ma w miarę ładną kolbę. Ten opad na kwitnienie i potem w miarę regularne opady decydują o tym, że w tym roku ona sypie. Doświadczenia dadzą lepszy obraz, bo są na jednolitym kawałku, zaś pola produkcyjne są rozrzucone od piaszczystych kawałków wyżej położonych, gdzie susza dała się mocno we znaki i kukurydza w tym roku dała 6 ton do takich jak ten niżej położonych, gdzie kukurydza dała ponad 14 ton - dodaje rolnik.
Fuzariozy w kukurydzy
Najpierw zwiedzający obejrzeli poletka doświadczalne, gdzie mogli zobaczyć 7 odmian kukurydzy - Farmfire, Farmplus, Farmgigant, Farmpilot, Farmoritz, Farmerino i Fantoso. Kukurydza została wysiana 22 kwietnia. Przedplonem była pszenica ozima. Pole jest co roku wapnowane, a ph wynosi ok. 6,5 i jest stabilne
- Jeśli chodzi o nawożenie przedsiewnie podano 200 kg mocznika, rzędowo npk 6-18-34 ok. 230 kg i jeszcze 100 kg mocznika w fazie, jak kukurydza była mniej więcej po kolana - wyjaśnia Marek Kałużyński.
Następnie rolnicy obejrzeli pokaz zbioru kukurydzy na ziarno. Każda z odmian posiana została po 3 rzędy i zbierana była oddzielnie, co pozwoliło porównać ilość oraz parametry ziarna poszczególnych odmian, rosnących w tych samych warunkach i przy zastosowaniu tej samej agrotechniki.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś