Kukurydza bez GMO. Inspektorzy sprawdzili pola
Liczne próby, testy i analizy laboratoryjne wykonywane przez pracowników Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa wykazały, że używany u nas materiał siewny kukurydzy nie jest zmodyfikowany genetycznie.
Kontrole dotyczące przestrzegania zakazu stosowania materiału siewnego odmian modyfikowanych genetycznie są przeprowadzane w całej Polsce. Niedawno pisaliśmy o realizowanych w woj. kujawsko-pomorskim. Teraz o akcji poinformował Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie.
W Polsce nie będzie legalnych upraw roślin GMO
"Podczas kontroli materiału siewnego znajdującego się w obrocie pobrano 9 prób nasion kukurydzy pochodzących z importu, które zostały przekazane do analizy w Centralnym Laboratorium w Toruniu" - podaje w komunikacie małopolski WIORiN.
W ramach nadzoru nad uprawami polowymi pracownicy przeprowadzili natomiast 302 kontrole, które objęły uprawy kukurydzy o łącznej powierzchni 4 477 ha. W trakcie czynności wykonano 150 testów polowych na obecność zakazanej odmiany MON 810 oraz pobrano 50 prób materiału roślinnego do badań laboratoryjnych.
"W wyniku przeprowadzonych kontroli, testów oraz analiz laboratoryjnych nie stwierdzono występowania modyfikacji genetycznych w badanym materiale" - zapewnia krakowski inspektorat.
Warto dodać, że uprawy pod kątem GMO będą jeszcze dokładniej "prześwietlane" przez inspektorów. 28 lipca weszła bowiem w życie ustawa z 22 marca 2018 r. o zmianie ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw.
Na jej podstawie w Ministerstwie Środowiska (przy konsultacjach z resortem rolnictwa) powstaje program kontroli upraw, który będzie szczegółowo określał liczbę kontroli w województwach, kontrolowane gatunki roślin uprawnych oraz metodykę kontrolną.
"Dotychczasowe doświadczenia Inspekcji w wykonywaniu kontroli zakazu stosowania materiału siewnego kukurydzy MON 810, podczas których skontrolowano ponad 37 tys. gospodarstw, wykonano blisko 12 tys. testów paskowych ELISA oraz przeprowadzono 4 tys. badań laboratoryjnych, nie wykazały, aby w Polsce stosowano materiał siewny GMO" - zapewnia inspekcja.
Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś