Aktualne wyzwania w nowoczesnej produkcji prosiąt. To hasło przewodnie konferencji zorganizowanej dla hodowców trzody chlewnej i osób związanych z branżą.
Ceny tuczników w Niemczech, ale także w całej Unii Europejskiej, uległy stabilizacji. W 25 tygodniu 2019 roku czyli w dniach od 17 do 23 czerwca u naszych zachodnich sąsiadów pozostała ona na tym samym poziomie. Notowania...
Firma Trouw Nutrition zorganizowała 24 czerwca w Józefowie koło Warszawy konferencję poświęconą aktualnym wyzwaniom w nowoczesnej produkcji prosiąt.
Marcin Galiński, dyrektor generalny Trouw Nutrition Polska przywitał przybyłych gości oraz wspomniał, że firma przygotowała prezentację nowego produktu, który został opracowany w centrum badawczym w Holandii.
Spotkanie poprowadziła dr Jolanta Gdala, produkt manager firmy, która przedstawiła prelegentów.
Podkreśliła ona, że w Polsce w 2000 r. pogłowie loch wynosiło 1,5 mln, a w grudniu 2018 r. spadło ono o połowę do 740 tys.
- W województwie mazowieckim zostało około 1/3 populacji loch. Wiele z nich było utrzymywanych w małych gospodarstwach, które przestały istnieć, co spowodowało tak gwałtowne spadki pogłowia - tłumaczyła dr Jolanta Gdala.
Wpływ syndromu okołoporodowego u loch na wydajność prosiąt w kolejnych etapach produkcji omówił Ruben Decaluwe, produkt manager Trouw Nutrition z Holandii.
Zwrócił on uwagę, że lochy powinny być tak żywione, aby w ich gruczole mlekowym powstało jak najwięcej tkanki funkcjonalnej produkującej mleko.
Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (24 czerwca) o kolejnych 24 przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski. Przypadki ASF nr 2019/1266 - 2019/1289 zostały potwierdzone na podstawie wyników...
- Pierwsze funkcje gruczołu rozpoczynają się podczas dojrzewania loszek w wieku około 90 dnia życia. Jednak największy rozwój odbywa się w ostatnim miesiącu ciąży. Dochodzi wówczas do wzrostu tkanki zrazikowo-pęcherzykowej. Jest to funkcjonalna część gruczołu odpowiedzialna za produkcję mleka - tłumaczył Ruben Decaluwe, dodając - Trzeci etap rozwoju odbywa się w trakcie laktacji podczas ssania przez prosięta.
O śmiertelności okołoporodowej prosiąt opowiedział Pieter Langedijk, pracownik naukowy w Centrum Badawczym Trzody Chlewnej Trouw Nutrition w Holandii.
Jak podkreślił ekspert na liczbę martwo urodzonych prosiąt oraz śmiertelność przed odsadzeniem wpływa czas trwania porodu oraz kolejność urodzeń.
Szczególne znaczenie ma również poziom wapnia we krwi u loch. Im jest on mniejszy tym skurcze macicy występują rzadziej i są słabsze, co powoduje wydłużenie akcji porodowej.
Wraz z Marcinem Galińskim zaprezentował on nowy produkt o nazwie Gestawean OxiLiv, który pomaga w ograniczeniu strat prosiąt i uzyskaniu liczniejszych miotów.
Chiny w rozmowach z niemiecką minister rolnictwa, jak wynika z nieoficjalnych informacji, zgodziły się na rozdzielenie ASF-u występującego u świń domowych oraz u dzików. Oznacza to wstępną zgodę tego kraju na rejonizację afrykańskiego pomoru...
- Podczas tworzenia tego produktu skupiliśmy się na problemie niedotlenienia płodów oraz utrzymaniu odpowiedniego poziomu wapnia we krwi u macior. Gestawean OxiLiv jest to płyn, który podaje się lochom w wodzie do picia w stężeniu 1 proc. w okresie 5 dni przed planowanym porodem - wyjaśniał Pieter Langedijk.
Tak więc całkowita dawka preparatu dla jednej maciory podawana w czasie 5 dni wynosi około 750 ml.
Produkt zwiększa transport tlenu przez łożysko, co powoduje lepsze dotlenienie płodów, a tym samym zmniejszenie liczby martwych urodzeń. Zaobserwowano również lepsze pobranie siary przez prosięta oraz większa ich żywotność.
Jego wykorzystanie pozwala zwiększyć liczbę odsadzonych prosiąt o 1-2 sztuki od lochy rocznie. Uzyskuje się jednocześnie bardziej żywotne i silniejsze mioty oraz zmniejsza się konieczność nadzorów i interwencji podczas porodu. Ogranicza to koszt i nakład pracy.
Dr n wet. inż. Karol Wierzchosławski prowadzący prywatną praktykę weterynaryjną Agrobiovet opowiedział o zarządzaniu sektorem porodowym.
Główny lekarz weterynarii poinformował dzisiaj (19 czerwca) o wyznaczeniu siódmego ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2019 roku. Główny lekarz weterynarii poinformował 19 czerwca o wyznaczeniu siódmego ogniska...
Zwrócił on uwagę, że o sukcesie nie decyduje wielkość produkcji ale koszt uzyskania 1 kg mięsa. Podkreślił również, że selekcja świń ukierunkowana na tempo wzrostu, konwersję paszy i jakość tuszy doprowadziła do uzyskania ekstremalnie chudych i mięsnych loch.
Równocześnie nastąpił postęp genetyczny związany z liczbą rodzących się prosiąt, który doprowadził do zwiększenia liczebności miotów, w których uzyskuje się zróżnicowane zwierzęta.
Ekspert zwrócił również uwagę na problem wewnątrzmacicznego opóźnienia wzrostu prosiąt, który jest związany z zaburzeniami metabolicznymi u loch w trzecim trymestrze ciąży.
Objawia się on niesymetrycznym rozwojem głowy i tułowia i zazwyczaj dotyczy prosiąt z niską masą urodzeniową poniżej 1 kg.
Na zakończenie spotkania uczestnicy, którzy zadali pytanie jednemu z prelegentów otrzymali kupony upoważniające do odbioru 20 litrów Gestawean OxiLiv oraz wizyty serwisowej doradcy Trouw Nutrition Polska.
-
Tematy związane z hodowlą i produkcją trzody chlewnej można znaleźć w dwumiesięczniku "Hoduj z Głową Świnie" ZAPRENUMERUJ