Integracja przez sport. Dobry pomysł na lepsze zgranie załogi
Wiele polskich firm z sektora rolno-spożywczego narzeka na brak rąk do pracy. Rozwiązaniem problemu coraz częściej stają się pracownicy zza wschodniej granicy, którzy chętnie przyjeżdżają do Polski.
Firma SuperDrob nie ukrywa, że duża część załogi, którą zatrudnia w swoich zakładach produkcyjnych w Karczewie, Lublinie czy Łodzi, to Ukraińcy.
Premier Morawiecki w firmie SuperDrob
Podkreśla, że w festiwalu uczestniczą pracownicy pochodzą z różnych stron świata - z Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Tadżykistanu, a nawet odległego Nepalu. - Jest ich w Karczewie ponad 500 osób. Są emigrantami zarobkowymi, którzy od 10 lat zasilają lokalną gospodarkę gminy Karczew, a także przyczyniają się do rozwoju firmy SuperDrob. Ponadto są świetnym przykładem na to, że słowo emigrant nie musi wywoływać negatywnych emocji - dodaje Zając.
Żeby integracja postępowała szybciej, jesienią organizowany jest w Karczewie Międzynarodowy SuperFestiwal, który w tym roku odbył się 15 września.
Wydarzenie było nie tylko formą podziękowania za codzienną, ciężką pracę. Miało także walor integracyjny. Dało okazję pokazania się ludziom od strony sportowej, jak i kulturowej. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Karczewie odbył się turniej piłkarski między dwoma zespołami.
SuperDrob przejął spółkę Integra
W finale grali pracownicy z Ukrainy i Polski, wygrała drużyna ukraińska (2:0).
Drugim elementem Międzynarodowego SuperFestiwalu był piknik, podczas którego mieszkańcy gminy Karczew mogli spróbować przysmaków zagranicznych kuchni, a także poznać bliżej kulturę innych narodów.
- W czasie SuperFestiwalu nie są już tylko pracownikami SuperDrob, ale również piłkarzami, tancerzami, czy kucharzami. Chcemy dać im okazję, by poczuli dumę z własnej kultury i z siebie jako ludzi. Z dala od ojczyzny mają okazję poczuć, że są trochę w domu - podkreśla Randa Ombach, CSR manager SuperDrob.
***
SuperDrob jest jednym z czołowych producentów drobiu w Polsce. Ponad połowę produkcji firma kieruje na rynki zagraniczne - głównie do krajów Unii Europejskiej, ale także do Chin i Japonii, co czyni ją liderem eksportu w polskiej branży drobiarskiej.
Firma jest obecna na rynku od 25 lat i zatrudnia blisko 2500 osób. Przychód grupy kapitałowej za 2018 rok to ok. 1,5 mld zł. Główne zakłady firmy znajdują się w Karczewie pod Warszawą, w Łodzi oraz w Lublinie.
Od 2017 r. SuperDrob współpracuje z Charoen Pokphand Foods (CPF) - światowym liderem w branży rolno-spożywczej. Partnerstwo z CPF pozwala na aktywne uczestnictwo w konsolidacji polskiego rynku mięsnego i paszowego.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś