Hodowcy z całego kraju uczestniczyli w konferencjach firmy Blattin
Blattin Polska już po raz 19 zorganizował Ogólnopolską Konferencję dla hodowców bydła i producentów mleka. Tegoroczne szkolenia trwały od 25 lutego do 1 marca. Odbyły się one w pięciu województwach tj. opolskim, lubelskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim oraz wielkopolskim.
- Co roku spotykamy się żeby przekazać nowe trendy, nowe pomysły jak prowadzić stada, jak nimi zarządzać i co zmienić w produkcji. Staramy się mówić o nowościach oraz o praktyce - mówił Andrzej Mirek z firmy Blattin Polska otwierając spotkanie w Osieku w woj. wielkopolskim.
Krowy w Polsce żyją średnio 5,51 roku
Frank Timmreck, doświadczony konsultant żywieniowy największych niemieckich gospodarstw mlecznych podał wyniki badania przeprowadzonego u dzieci do 12 roku życia mieszkających w dużych miastach jak Monachium, Berlin oraz Hamburg.
- Na pytanie jaki kolor ma krowa większość z nich odpowiedziało, że fioletowy, ponieważ taka występuje w reklamie czekolady, co pokazuje wiedzę na temat rolnictwa ludzi z miasta. To jest smutne, że większość miejskiego społeczeństwa nie ma praktycznie żadnej wiedzy na temat wsi. Tymczasem to rolnicy produkują żywność, z której wszyscy korzystamy - mówił Frank Timmreck.
Preparaty mlekozastępcze, które w ostatnich latach pojawiają się na rynku, zdaniem Franka Timmrecka są coraz lepszej jakości. Firmy przygotowują je pod konkretne zapotrzebowanie cieląt na energię, białko, minerały i witaminy.
Głównym celem odchowu jałówek jest to, aby najpóźniej w wieku 18 miesięcy ważyły one ponad 400 kg. Żeby to osiągnąć dobowe przyrosty ich masy ciała muszą być na poziomie 800-850 gramów już w pierwszym okresie po narodzinach.
Krowy pod oceną produkowały w ubiegłym roku 8298 kilogramów mleka
William Woodley, doradca i konsultant żywieniowy z Kanady przedstawił swoje spojrzenie na żywienie bydła bez GMO.
- Nie stwierdzono istotnych różnic w wartości pokarmowej ocenianych surowców paszowych GMO i nonGMO. Ponadto żadne z wykonanych badań nie potwierdziło ich wpływu na pobranie paszy, przyrosty oraz inne parametry produkcyjne - mówił Woodley.
Jeśli więc nie ma różnic, a hodowcy są zmuszeni produkować mleko bez użycia tych pasz powstaje pytanie, czy możemy zastąpić śrutę sojową innymi komponentami paszowymi?
- Śruta rzepakowa działa w żywieniu krów równie dobrze jak sojowa. Ponadto mamy też inne możliwości żywienia białkowego bez GMO. Należą do nich doskonałej jakości pasze objętościowe czy aminokwasy - mówił Woodley.
- Fitogeny stymulują do większej produkcyjności i działają podobnie do antybiotyków, ale w przeciwieństwie do tych środków nie posiadają one okresu karencji - mówił Krzysztof Białoń z firmy AdiFeed.
Więcej krów pod oceną. Znamy wyniki za 2018 rok
Tłuszcze paszowe w żywieniu krów mlecznych to moda czy konieczność? Na to pytanie odpowiadał prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który uczestniczył we wszystkich dotychczasowych edycjach konferencji.
- Jakie są zalety tłuszczu? Między innymi bierze on udział w regulacji hormonalnej, poprawia bilans energii ponieważ zwiększa jej koncentrację, poprawia rozród a także apetyt w trakcie stresu cieplnego, ponieważ jego trawienie wytwarza mniej ciepła niż w przypadku skrobi - mówił prof. Kowalski.
Tłuszcz skarmiany u krów ma również swoje wady. Podawanie im dawek o podwyższonej zawartości tłuszczu tj. powyżej 6 proc. w s.m. może spowodować zmniejszenie zawartości białka w mleku przez mniejszą syntezę białka mikroorganizmów w żwaczu, czy niższego pobrania aminokwasów z krwi przez gruczoł mlekowy.
Partnerami konferencji były firmy Lallemand oraz AdiFeed.
W związku z dużym zainteresowaniem szkoleniami firma Blattin organizuje jeszcze jedno, dodatkowe spotkanie dla hodowców bydła i producentów mleka. Odbędzie się ono 11 marca o godzinie 10 we Włoszczowie w hotelu Mariage. Program tego wydarzenia można znaleźć TUTAJ.