Doświadczenia Katedry Agronomii SGGW w Miedniewicach
Na polu w Miedniewicach należącym do Wydziałowej Stacji Doświadczalnej Wydziału Rolnictwa i Biologii SGGW w Skierniewicach pracownicy Katedry Agronomii prowadzą się bogatą działalność badawczą.
Doświadczenie zostało założone w roku 2011/2012. Jego celem jest ocena krótko- i długotrwałego wpływu systemów produkcji na zjawiska środowiskowe oraz plonowanie roślin.
Miłośnicy rolnictwa u Wiesława Gryna
Na polu stosowane są trzy systemy produkcji:
- konwencjonalny tradycyjny;
- integrowany;
- ekologiczny certyfikowany.
W każdym systemie produkcji stosowany jest jeden typowy płodozmian:
- produkcja intensywna: rzepak ozimy - pszenica ozima - jęczmień jary;
- produkcja integrowana: burak cukrowy - pszenica jara - bobowate grubonasienne (strączkowe) na nasiona – pszenżyto ozime;
- produkcja ekologiczna certyfikowana: burak cukrowy - pszenica jara + wsiewka koniczyny czerwonej z trawami - koniczyna czerwona z trawami - pszenica ozima.
Na każdym polu płodozmianowym (w systemie intensywnym i integrowanym) wydzielone są trzy systemy uprawy roli: tradycyjny, bezpłużny i zerowy (siew bezpośredni), każdy w trzech powtórzeniach.
W systemie ekologicznym prowadzona jest tradycyjna uprawa roli, w przyszłości planowane jest badanie bezpłużnego systemu.
Studenci WRiB u Witolda Ferensa
Pozostająca na polu słoma jest odpowiednio: przyorywana, mieszana z glebą kultywatorem lub pozostawiana na powierzchni pola jako mulcz.
Doświadczenie z dokarmianiem dolistnym krzemem (Si) traw oraz ich mieszanek z lucerną i koniczyną czerwoną prowadzą dr inż. Grażyna Mastalerczuk i dr inż. Barbara Borawska-Jarmułowicz (Katedra Agronomii). Dotychczasowe wyniki wskazują na korzystny wpływ krzemu na biomasę badanych roślin.
W Miedniewicach zostało wydzielone 4-hektarowe pole, które posiada już certyfikat pola ekologicznego. Obecnie uprawia się na nim pszenicę (zwyczajna jarą, orkisz i samopszę), burak cukrowy i koniczynę czerwoną. Dr inż. Katarzyna Kucińska z Katedry Agronomii Wydziału Rolnictwa i Biologii wspólnie z prof. dr hab. Ewą Rembiałkowską oraz dr hab. Eweliną Hallmann z Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji prowadzą badania nad ekologiczną uprawą cukinii i cebuli.