Efektywne finansowanie rolnictwa? Minister o bankach i dopłatach do kredytów
Szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział, że w ramach nowych instrumentów finansowych w rolnictwie chce wspierać „inwestowanie poprzez dopłaty do oprocentowania kredytów”. - To najlepsza forma wsparcia – stwierdził.
Jak podkreślał Siekierski podczas wystąpienia na odbywającym się w dniach 26-27 lutego Europejskim Forum Finansowania Agrobiznesu, którego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) jest partnerem organizacyjnym, nie można wyobrazić sobie dobrego funkcjonowania państwa bez sprawnego systemu bankowego.

MRiRW: trwają konsultacje ws. nowej perspektywy finansowej UE
„Bez kredytowania i systemu zasilania finansowego, rozwój gospodarczy byłby niemożliwy” – zaznaczył, cytowany w komunikacie, minister.
Efektywne finansowanie rolnictwa
Temat tegorocznej edycji Forum to „Efektywne finansowanie agrobiznesu w bezpiecznej Europie”. „Bardzo się cieszę z tego spotkania i z poruszenia tematu wyjątkowo ważnego dla rozwoju szeroko rozumianego sektora rolno-żywnościowego, ale także dla rozwoju obszarów wiejskich” - podkreślił szef resortu rolnictwa.
Zwracał uwagę, że obecność Polski w Unii Europejskiej miała ogromny wpływ na rozwój rolnictwa, bankowości oraz infrastruktury. Wskazywał jednocześnie na sprawowaną obecnie przez Polskę prezydencję w UE.
Duże zmiany w systemie bankowym
Według Czesława Siekierskiego, system bankowy w ciągu 20-letniej obecności Polski w UE odegrał kluczową rolę w zarządzaniu unijnymi środkami, uczestnicząc w ich dystrybucji oraz monitorowaniu. Mówił, że minione 20 lat to ogromne zmiany w systemie bankowym i sektorze banków spółdzielczych, zauważając proces koncentracji tych ostatnich.

Kredyty dla rolników mogą być znacznie tańsze. Potrzebna jest preferencyjna pomoc
„Banki spółdzielcze odgrywają wyjątkową rolę w systemie bankowym, spełniając funkcje charakterystyczne dla spółdzielczości, ale jednocześnie dostosowując się do nowoczesnych standardów zarządzania” - przekonywał minister.
Będą nowe mechanizmy wsparcia?
Jak dodawał, instrumenty finansowe są niezwykle ważne dla rolnictwa. W latach 90. XX wieku istniały specjalne programy kredytowe wspierane przez Bank Światowy. A dziś potrzebne są podobne rozwiązania. Stąd prowadzone rozmowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na temat nowych mechanizmów wsparcia finansowego dla rolników.
W rozmowie z mediami minister Siekierski zwracał ponadto uwagę, że inwestycje rzadko są finansowane z własnego kapitału, a najczęściej z kredytu, dlatego bardzo ważne jest to, na jakich warunkach jest on udzielany.

ARiMR uruchomiła środki na kredyty preferencyjne dla rolników. Decyzje podejmują banki
„Wsparcie finansowe jest kluczowe, ponieważ największe koszty i obciążenia pojawiają się na początku działalności oraz w pierwszej fazie inwestycji. Nakłady są konieczne, a w tym czasie nie ma jeszcze wpływów ze sprzedaży produktów czy usług. Dlatego rola banków jest istotna, ale należy pamiętać, że banki, aby udzielać kredytów, muszą gromadzić oszczędności, a to my wszyscy deponujemy je w bankach” - wyjaśniał szef MRiRW.
Dopłaty do kredytów rolniczych
Jednocześnie zapowiedział, że w ramach nowych instrumentów finansowych dla rolnictwa chce wspierać inwestowanie poprzez dopłaty do oprocentowania kredytów, określając je jako najlepszą formę wsparcia i zastrzegając, że to oprocentowanie kredytów nie może być zbyt wysokie. Dlatego ważne jest w ocenie ministra, aby państwo – zarówno w ramach własnych środków, jak i funduszy unijnych – dopłacało do oprocentowania kredytów, by były one tańsze i łatwiej dostępne.
„Rola stabilnych źródeł finansowania jest kluczowa, zwłaszcza w obliczu zmian klimatycznych i dynamicznych zmian rynkowych. Dlatego warto podkreślić znaczenie instrumentów finansowych wspierających inwestycje oraz utrzymanie płynności w rolnictwie” – dodał wiceminister rolnictwa Adam Nowak.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś