Dni Kukurydzy firmy Procam
W dniu 14 września w gospodarstwa Państwa Kujawskich w miejscowości Głębokie (gmina Kiszkowo) odbyły się Dni Kukurydzy 2017 Procam.
Przybyłych gości przywitał dyrektor marketingu działu nasion firmy Procam Michał Grześkowiak. Kolejno głos zabrali także Bartosz Nowiński i Arkadiusz Nowak także z Procam. Właściciel gospodarstwa Aleksander Kujawski krótko opowiedział o uprawie kukurydzy na swoich polach.
100 odmian kukurydzy w jednym miejscu
Część teoretyczną rozpoczął wykład dr. hab. Witolda Szczepaniaka z Katedry Chemii Rolnej i Biogeochemii Środowiska UP w Poznaniu. Dotyczył on racjonalnego nawożenia kukurydzy z uwzględnieniem okresów krytycznych w jej rozwoju.
Podczas tej prelekcji zostały omówione i poparte wynikami badań: naturalne i agrotechniczne czynniki ograniczające i redukujące plony roślin oraz 5 głównych czynników wpływających na wzrost roślin uprawnych (światło, woda, dwutlenek węgla, azot i temperatura). Prowadzący przeanalizował dynamikę potrzeb łanu kukurydzy. Podkreślił znaczenie właściwego gospodarowania wodą i przedstawił konsekwencje niedoboru wody w krytycznych fazach wegetacji kukurydzy.
Szczególną uwagę zwrócił na efektywność plonotwórczą azotu. Azot będzie efektywny tylko wtedy, kiedy zadbamy o pobieranie składnika z gleby i przetwarzanie go w roślinie. Podkreślił także zapotrzebowanie kukurydzy na fosfor, potas, cynk. Nie zabrakło także wskazówek w jaki sposób zmniejszyć wrażliwość roślin na niskie temperatur.
W kolejnej części swoją prezentację na temat „Mikrobiologicznych aspektów rewitalizacji gleby pod uprawę kukurydzy” przedstawiła firma Bio-Gen – prelegent Artur Klein.
Labirynt w polu kukurydzy
Z szerokiej oferty środków biologicznych omówione zostały korzyści ze stosowania następujących preparatów: Biogen Rewital Pro+ do rewitalizacji i poprawy jakości gleby, Delia Stop - redukuje występowanie śmietki kapuścianej, Ensilagne - mikrobiologiczny dodatek do kiszonki, imPROver+ - stymulator wzrostu, Nematado Biocontrol - ogranicza występowanie nicieni w glebie. Omówione zostały także utylizatory nieczystości z serii Biosan oraz preparaty probiotyczne dla zwierząt.
Po skończonych wykładach zebrani udali się nieopodal na poletka pokazowe. Zobaczyć można było kilkanaście odmian, między innymi Kanonier, Tapas, Lindsey i SM Kurant - nową odmianę z Hodowli Roślin Smolice. Zaprezentowana została także nowość z francuskiej hodowli roślin RGT Chromixx przeznaczona na ziarno. Sławomir Markiewicz z firmy Euralis opowiedział o mieszańcach ES Abakus i ES Cubus.
Dodatkowo firma Bio-Gen zaprezentowała praktyczne zastosowanie preparatów do rewitalizacji i poprawy jakości gleby.
Poletka pokazowe mimo trudnych warunków atmosferycznych w tym roku, prezentowały się okazale i cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestników.