Deszcz nie przeszkodził w prezentacji hybrydowych odmian Syngenty
14 czerwca w Ulhówku na Lubelszczyźnie odbyło się kolejne spotkanie w ramach tegorocznej edycji pokazów polowych Pola klasy S organizowanych przez firmę Syngenta.
Pokazy odbywały się na polach Małopolskiej Hodowli Roślin. Przybyli rolnicy mieli okazję obejrzeć różne odmiany rzepaku ozimego - 12 odmian, pszenicy ozimej - 11, jęczmienia ozimego hybrydowego - 4, jęczmienia jarego - 1 i pszenicy jarej - 2. Mieli także możliwość zapoznania się z zabiegami, jakie zostały zastosowane.
Pola klasy S
Niesprzyjająca aura odbiła się na stanie roślin na wiosnę. - Stosując odpowiednie nawożenie i ochronę wyprowadziliśmy plantację na zadowalający poziom. Wszystko wskazuje na to, że poziom plonowania nie będzie tak dobry jak w ubiegłym roku, ale na pewno lepszy niż jakiekolwiek przesiewy zbożami jarymi czy rzepakiem jarym - zaznaczył.
W Ulhówku prezentowano także jęczmień ozimy hybrydowy, który Syngenta jako jedyna ma w swojej ofercie.
- W ubiegłych latach uzyskiwaliśmy tu plonowanie na poziomie około 10 ton i w przypadku hybrydowych odmian jęczmienia nie jest to nic nadzwyczajnego, oczywiście pod warunkiem zastosowania odpowiedniej technologii, nawożenia i ochrony - mówił Zenon Smyk.
Przejęcie Syngenty przez ChemChina to szansa na rozwój
W przypadku rzepaku najwięcej mówiono o zabiegach okołokwitnieniowych fungicydowych, koncentrując się na nowym preparacie Symetra. - Spośród całej kolekcji odmian rzepaku dzisiaj szczególnie skupiamy się na odmianie Florida, która weszła do oferty w ubiegłym roku i tu w Ulhówku, mimo niesprzyjających warunków (susza - red.) osiągnęła plon przekraczający 6 ton jako jedyna z całej kolekcji odmian - podkreślał Zenon Smyk.
Pomimo obfitych opadów deszczu, Pola klasy S w Ulhówku odwiedziło blisko 800 rolników. Warto podkreślić, że wśród gości byli również uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Siennicy Różanej, zaproszeni przez Agencję Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA, która jest wydawcą m.in. miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" oraz multiportalu agropolska.pl.
Jęczmień hybrydowy to się krzewi
W finale zmierzą się oni nie tylko o tytuł, ale i cenne nagrody. Zwycięzca otrzyma nagrodę główną - opatentowane przez Syngentę urządzenie Heliosec, służące do bezpiecznego zagospodarowania ciekłych pozostałości środków ochrony roślin poprzez odparowywanie wody, a następnie na bezpiecznym utylizowaniu pozostałego osadu.
Odbyły się też inne konkursy, m.in. rozlosowano roczne prenumeraty miesięcznika "Nowoczesna Uprawa".
Syngenta zaplanowała w sumie 7 spotkań z cyklu Pola klasy S. Kolejne pokazy odbędą się w HR Smolice Sp. z o.o. "Grupa IHAR" (16 czerwca), Gospodarstwo Rolpol Sp. z o.o. (23 czerwca), Gospodarstwo Rolne w Rogóźnie Tomasz Michalczyk (28 czerwca) oraz Gospodarstwo Rolne Bajdyty i Lipowo (30 czerwca).