BASF inwestuje miliardy euro w innowacje w branży chemicznej
BASF tylko w ubiegłym roku na badania i rozwój przeznaczył blisko 2 mld euro. Nad innowacjami pracuje na całym świecie ponad 10 tys. osób. Koncern stawia na rozwiązania, które wspierają efektywne i zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych w procesie produkcyjnym.
- Dla BASF chemia jest elementem zrównoważonego rozwoju w przyszłości, a innowacje są w tym zakresie kluczowe. Uważamy, że tylko dzięki nim będziemy w stanie sprostać wyzwaniom jutra w zakresie efektywności energetycznej czy zapewnienia odpowiedniej ilości żywności - podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Andreas Gietl, dyrektor zarządzający BASF Polska.
Firma z roku na rok zwiększa wydatki na badania i rozwój. W ubiegłym przeznaczyła na ten cel ok. 2 mld euro, a dla porównania w 2012 roku 1,6 mld, zaś w 2005 "tylko" 0,8 mld euro. Ponad 10 tys. osób pracuje nad innowacjami, co przekłada się na rosnącą liczbę zgłoszonych patentów - w 2011 ok. 1 tys., a w 2013 już ponad 1,3 tys. Koncern zajmuje pierwsze miejsce w Patent Asset Index jako najbardziej innowacyjna firma w branży chemicznej na świecie.
[WIDEO] Mówi Andreas Gietl, dyrektor zarządzający BASF Polska
Przy wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań BASF chce efektywnie korzystać z zasobów naturalnych, przy jednocześnie jak najmniejszym wpływie na środowisko naturalne. W tym roku firma obchodzi 150. rocznicę powstania.
150 lat BASF. Koncern świętuje jubileusz także w Polsce
Obroty grupy w Polsce przekroczyły 770 mln euro, zatrudnionych jest ponad 600 osób.
BASF wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Wrocławskim oraz Politechniką Warszawską i Politechniką Wrocławską połączył siły na rzecz promocji chemii w Polsce.
Od 2010 roku koncern jest też partnerem laboratorium chemicznego dla dzieci i młodzieży w Centrum Nauki Kopernik. We wrześniu podobne laboratorium zostało otwarte w Humanitarium Wrocławskiego Centrum Badań EIT+.