Nowoczesna technologia żywienia bydła mlecznego z wykorzystaniem rodzimych zasobów paszowych jako odpowiedź na aktualne potrzeby rynku. To hasło przewodnie konferencji zorganizowanej w Ciechanowcu.
Polska na rynkach trzecich jest rozpoznawalna jako część Unii Europejskiej, która ma bardzo silną pozycję na rynkach azjatyckich. Niestety okazuje się, że Polska jako marka, nie jest zbyt dobrze postrzegana na świecie. - Istnieje indeks...
Agrolok przy współpracy z firmą Ewrol zorganizował konferencję poświęconą bezpieczeństwu białkowemu kraju. Odbyła się ona 21 lutego w Ciechanowcu w woj. podlaskim.
Spotkanie rozpoczął Marek Tański, prezes spółki Elvita oraz Pola Piontkowska z działu marketingu firmy Agrolok.
Karol Krajewski, przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował, że w najbliższych planach ministra Ardanowskiego jest wzmocnienie krajowej produkcji białka roślinnego.
- Za 2 tygodnie zacznie pracę zespół roboczy, który zajmie się problemem dotyczącym krajowego źródła białka paszowego i jego przetwarzaniem - tłumaczył Karol Krajewski.
O białku i tłuszczu chronionym w żywieniu krów mlecznych opowiedział dr hab. inż. Piotr Micek prof. Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Zwrócił on uwagę, że wzrasta na rynku krajowym podaż makuch rzepakowych. Dzieje się tak ze względu na zwiększona produkcje oleju i rozwój bioenergetyki.
Pasza ta w 1 kg suchej masy zawiera około 370 g białka ogólnego, z którego 288 g rozkłada się w żwaczu, 49 g w jelicie cienkim, a 33 g jest usuwane wraz z kałem.
Wśród nowych produktów firmy Bayer na sezon 2019 na pewno warto wymienić zaprawę fungicydową Emesto Silver. Jest przeznaczona do zaprawiania na mokro sadzeniaków ziemniaka przed oraz w trakcie sadzenia. Zaprawa jest...
W przypadku makuchów chronionych rozkład białka w żwaczu ograniczono do 185 g, w jelicie cienkim zwiększono do 154 g, a wraz z kałem traci się 31 g.
W dalszej części spotkania Marek Tański opowiedział o najbliższych planach firmy. Podkreślił on, że w Polsce jest uprawianych około 15 tys. ha soi, ale jej udział będzie sukcesywnie się zwiększał.
Obecnie importujemy około 2,5 mln ton soi. W kolejnym roku zaproponowano, że import ten ma spaść o 500 tys. ton, co spowoduje deficyt na krajowym rynku. Będzie on musiał być pokryty krajowymi źródłami białka. Wśród nich główną rolę będzie odgrywała soja produkcji krajowej.
- Po rozbudowie zakładu uszlachetniania białka roślinnego w ciągu roku będziemy potrzebować około 1 mln ton surowca. Obecnie prowadzimy skup na terenie całego kraju i osobiście odbieramy towar od rolnika - tłumaczył Marek Tański, dodając - jeżeli chodzi o parametry kupowanej soi jej wilgotność powinna mięć 13 proc., a zanieczyszczenie do 2 proc. Posiadamy suszarnię o wydajności 1700 t dziennie więc mamy możliwość dosuszenia ziarna.
Nowoczesne żywienie bydła mlecznego przedstawili: Emilia Kowalska, Karol Zaniewski oraz Piotr Mościcki z firmy Ewrol. Omówili oni między innymi komponenty paszowe z linii Protina i Amirap.
Anna Wicha z firmy Ewrol przedstawiła ofertę handlowa firmy, a o wpływie agrotechniki na dostępność pasz objętościowych opowiedziała Alina Mikrut z firmy Elvita.
Konferencja została objęta patronatem naukowym Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie oraz wsparciem Stowarzyszenia Polska Soja i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.