Emesto Silver, Sivanto Prime i Conviso Smart, czyli nowości w portfolio Bayer
Wśród nowych produktów firmy Bayer na sezon 2019 na pewno warto wymienić zaprawę fungicydową Emesto Silver. Jest przeznaczona do zaprawiania na mokro sadzeniaków ziemniaka przed oraz w trakcie sadzenia.
Zaprawa jest rekomendowana dla ziemniaków, uprawianych do celów konsumpcyjnych, przemysłowych i nasiennych. Stosowanie Emesto Silver ma na celu zabezpieczenie plantacji ziemniaka przed jedną z najgroźniejszych chorób okresu kiełkowania i wschodów, jaką jest rizoktonioza ziemniaka.
Walka z chwastami będzie łatwiejsza, czyli nowości firmy Bayer
Preparat zawiera dwie substancje aktywne o działaniu systemicznym: penflufen 100 g/l oraz protiokonazol 18 g/l. W efekcie uzyskuje się szybkie i równomierne wschody sadzeniaków. Zaprawa pomaga zapewnić wysoką jakość i zdrowotność plonów: bulwy nie tracą wody i zachowują naturalną twardość, ogranicza się liczbę bulw małych i zdeformowanych. Zalecana dawka to 20 ml preparatu w 1-1,5 l wody na 100 kg sadzeniaka.
Kolejna ważna nowość to Sivanto Prime, czyli insektycyd do ochrony upraw sadowniczych: jabłoni i gruszy, a także chmielu; upraw szklarniowych takich, jak truskawka, pomidor, ogórek, papryka, bakłażan, a także roślin ozdobnych w szklarniach.
Przedstawiciele firmy Bayer podkreślają, ze Sivanto Prime to innowacyjny insektycyd do zintegrowango zwalczania szkodników - łączy wysoką skuteczność z korzystnymi wynikami w testach środowiskowych i toksykologicznych.
Akcja #JestRolnikJestŻywność zyskuje coraz większy zasięg
Sivanto Prime stosuje się do zwalczania dorosłych i larwalnych form szkodników szkodników kłująco-ssących w uprawach sadowniczych (np. mszycy jabłoniowo-babkowej, mszycy jabłoniowej, owocnicy jabłkowej, miodówki gruszowej plamistej) oraz w uprawach warzyw (np. mszycy ogórkowej czy mszycy ziemniaczanej smugowej).
Substancją czynną jest flupyradifuron, który - bardzo szybko pobierany przez roślinę - wykazuje działanie układowe (systemiczne), rozprzestrzeniając się do wszystkich - również trudnodostępnych - części rośliny (także tych niepotraktowanych roztworem podczas zabiegu).
Wraz z sokami roślinnymi dociera do większości szkodników, nawet tych żerujących na dolnej stronie liści, u nasady pędów, w zwiniętych liściach i pędach. Środek działa na układ nerwowy szkodnika, prowadząc do szybkiego zaprzestania żerowania i do śmierci. Środek zapewnia kontrolę nad szkodnikami, które są wektorami chorób wirusowych, ograniczając skutki wywołania wtórnych zakażeń.
Jedyna taka plantacja w Polsce. Bayer pokazuje, jak walczyć z miotłą zbożową
Conviso Smart to z kolei innowacyjna technologia do zwalczania chwastów w burakach cukrowych. Powstała ona przy współpracy firm Bayer i KWS. System składa się z herbicydu, opartego na substancjach z grupy inhibitorów ALS, oraz specjalnie wyhodowanych odmian buraka cukrowego, tolerancyjnych na wymienione substancje.
Dwa komponenty to: odmiany buraków cukrowych Smart KWS oraz dedykowany do nich herbicyd Conviso One. Odmiany buraków cukrowych Smart KWS to odmiany powstałe w wyniku klasycznych metod hodowli (selekcji); charakteryzuje je całkowita tolerancja herbicydu Conviso One i jednocześnie pełnia cech komercyjnych.
Conviso One to herbicyd o szerokim spektrum zwalczanych chwastów dwuliściennych, w tym trudnych do zwalczania, oraz jednoliściennych; preparat zwalcza samosiewy zbóż, rzepaku i burakochwasty odmian tradycyjnych.
W 2050 roku trzeba będzie wyżywić ponad 10 mld ludzi
Składnikami Conviso One są foramsulfuron i tienkarbazon metylu. Środek pobierany jest poprzez liście i korzenie chwastów. Działanie doglebowe ma wpływ na ograniczanie zachwaszczenia wtórnego. Plantatorzy otrzymują nie tyko skuteczny efekt chwastobójczy, lecz również wzrost roślin buraka, niezakłócony działaniem herbicydów - co pozwala na pełne wykorzystanie zdolności plonowania.
Z punktu widzenia ekonomii gospodarstwa, mniejsza liczba zabiegów pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy oraz wykorzystanie maszyn na innych polach. Zwalczanie chwastów w systemie Conviso Smart jest proste: należy zwracać uwagę na stadium rozwojowe komosy białej - powinna mieć 2 liście właściwe w trakcie pierwszego zabiegu 0,5l/ha i maksymalnie do 4 liści w trakcie drugiego zabiegu (w takiej samej dawce).
Możliwy jest również oprysk jednorazowy (1l/ha), kiedy komosa ma już 4 liście właściwe. Zalecana dawka to 1,0 l/ha na sezon.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś