Agro Akademia BASF gościła w Tarnowie Podgórnym

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Daniel Alankiewicz | redakcja@agropolska.pl
18-01-2016,12:45 Aktualizacja: 25-01-2016,12:34
A A A

Trzecim zabiegiem jest zabieg na kłos wykonywany Osirisem przeciwko rdzy brunatnej i Fusarium kłosa. Zabieg wykonany dawką 2,0 l/ha daje pełną ochronę przeciwko fusarium. Tocata Duo to nowy fungicyd zalecany na gleby lżejsze w uprawach pszenicy, żyta, pszenżyta.

Problem powróci wiosną

Jesienią 2015 roku nie było dobrych warunków do siewu zbóż ozimych. Skutkowało to zaniechaniem jesiennej ochrony herbicydowej. Problem powróci na wiosnę. W przypadku późnych siewów jesiennych, chwasty mają również gorsze warunki wegetacyjne.

- Nie stało się nic złego, że ten zabieg nie został zastosowany. Ale na wiosnę warto zastosować jak najwcześniejszy herbicyd - Biathlon 4D. Można go stosować wraz z ruszeniem wegetacji. Zabieg wiosenny można wykonać zwiększają dawkę Biathlonu do 70 g, co będzie stanowiło skuteczną poprawkę lub zastępstwo zabiegu jesiennego. Zabieg taki na pewno nie zahamuje uprawy zbóż - mówił Kazikowski.

Rusza sezon wegetacyjny. Wykonując pierwszy zabieg regulatoru wzrostu należy zastosować MEDAX TOP w fazie BBCH 31. Zabieg ten jest kluczowy w fazie pierwszego kolanka. Być może warunki spowodują, że drugi będzie niekonieczny i jeśli warunki pogodowe w późniejszych fazach spowodują intensywny wzrost upraw, a w czerwcu wyleganie.

Medax TOP w odróżnieniu od etafonu, CCC 750 SL lub trineksapaku etylu nie spowoduje zbyt radykalnego zahamowania uprawy. Pamiętać należy jednak, że stosowanie regulatorów wzrostu na zainfekowane uprawy jest niebezpieczne, niezależnie od substancji aktywnej regulatora.

- Przed suszą się nie obronimy. Racjonalna gospodarka wodna - agrotechnika spowoduje to, czy utrzymamy wodę w glebie. Zachwaszczenie, choroby w późniejszym okresie są skutkiem braku racjonalnej ochrony. Nie wolno zrzucać winy za agrofagi wyłącznie na deficyt wody - przekonywał ekspert BASF.

Nowości w ochronie rzepaku

Magdalena Pietrzak poruszyła aspekty ochrony upraw rzepaku. - Naszą ostatnią nowością jest preparat Cleravis w ramach technologii Clean Field CARYX zawierający chlorek mepikwatu i metkonazol, ze specjalną formulacją przeznaczoną właśnie dla upraw rzepaku. Otrzymał wyróżnienie PAN za produkt innowacyjny. Można go stosować już od 5 st. C, co jest ważne wiosną. Caryx zawiera mniej triazolu od swego poprzednika Caramby.

Formulacja powoduje, że preparat jest nieporównywalnie lepiej wchłaniany niż czysty triazol. Kluczem działania Caryxu jest wydatne poprawianie rozwoju systemu korzeniowego i poprawa zimnotrwałości. Stosowanie wiosenne likwiduje dominację wierzchołkową i rozwija pędy boczne, których większa liczba ma wpływ na stabilność plonowania.

Poleć
Udostępnij