Agrii Demo Tour w Mienianach
W gospodarstwie Władysława Brzozowskiego w Mienianach (powiat hrubieszowski) na Zamojszczyźnie 14 maja br. firma Agrii zorganizowała spotkanie poświęcone technologii uprawy rzepaku ozimego.
Zgodnie z założeniami projektu Agrii Demo Tour na wydzielonych polach, które należą do klientów spółki zastosowane zostały opracowane przez jej specjalistów kompleksowe technologie uprawy zbóż i rzepaku ozimego dopasowane do lokalnych warunków klimatyczno-glebowych.
Firma Agrii startuje z projektem Agrii Demo
W Mienianach prezentowano odmianę rzepaku ozimego Barocco F1. To mieszaniec zrestorowany systemu OGURA, wpisany do krajowego rejestru w 2017 r.
Na polu zastosowano m.in. specjalnie dedykowane pod rzepak nawóz ABS Canola oraz nawóz azotowy Super N46. Dzięki zastosowaniu na granulach pierwszego nawozu ochrony w postaci powłoki, fosfor w przyswajalnej dla roślin formie jest dostępny przez cały okres wegetacji. Natomiast Super N46 to granulowany nawóz azotowy z powłoką z inhibitora ureazy NBPT i nośnika MDGE.
Zdaniem producenta powłoka podczas rozpuszczania nawozu eliminuje straty azotu w wyniku utleniania amoniaku i wymywania oraz zapobiega zakwaszaniu gleb, które występują w przypadku tradycyjnych nawozów azotowych. Utrzymuje ona także azot w formie amidowej, dzięki czemu jest on szybko transformowany do systemu korzeni włośnikowych. Tam jest przekształcany w formę amonową i oczekuje na pobranie przez rośliny, nie ulegając wymywaniu.
Podczas spotkania poruszono zagadnienie możliwości stymulacji wzrostu systemu korzeniowego roślin za pomocą nawozu dolistnego Route Absolute zawierającego dużą zawartość cynku w postaci AAC (acetatu amonowego). Ten mikroelement jest substratem do syntezy auksyn, które regulują wzrost korzeni.
W Mienianach omówiono również zwalczanie zgnilizny twardzikowej przy użyciu preparatu Öko-ni WP zawierającego grzyb Coniothyrium minitans. Firma rekomenduje także do stosowania w zabiegach ochrony roślin kondycjoner wody Li-700, który zawiera liposomy (pęcherzyki fosfolipidowe) transportujące cząstki substancji czynnej do wnętrza komórek roślin. Liposomy są w znacznym stopniu niezależne od temperatury otoczenia, co ma poprawiać efektywność zabiegu.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś