Wyborcy zdecydują, jak traktować zwierzęta hodowlane
Kalifornijczycy przy okazji wyborów 6 listopada zagłosują w referendum na temat traktowania zwierząt hodowlanych. W tym stanie łączy się często z wyborami głosowanie w sprawie propozycji lokalnych władz lub będących inicjatywą obywatelską.
Wprowadzona tym razem do kart wyborczych propozycja przewiduje m.in. zakaz trzymania trzody chlewnej, kur i innych zwierząt hodowlanych w klatkach.
Firmy spożywcze pochylają się nad dobrostanem zwierząt
"Propozycja 12" jest jednym z setek postulatów, które z inicjatywy wyborców w poszczególnych stanach zostaną poddane pod głosowanie.
Amerykańska konstytucja nie przewiduje możliwości przeprowadzenia referendum obejmującego wszystkich wyborców na terenie całych Stanów Zjednoczonych.
Owa propozycja formalnie nazwana "Ustawą o zapobieganiu okrucieństwu wobec zwierząt hodowlanych" (Prevention of Cruelty to Farm Animals Act) przewiduje wprowadzenie w Kalifornii zakazu sprzedaży kurzych jaj i mięsa od zwierząt, które są hodowane w klatkach i małych zamkniętych pomieszczeniach.
Określa "okrutne warunki" hodowli w przypadku, gdy na jedno cielę przypada w oborze mniej niż 43 stopy kwadratowe (ok. 4 m kw.), na jedną świnię w chlewie mniej niż 24 stopy kwadratowe (ok. 2,2 m kw.), a na jedną kurę nioskę mniej niż 144 cale kwadratowe (ok. 929 cm kw.).
Dobrostan zwierząt pod kontrolą trybunału. W Polsce również
W przypadku zatwierdzenia "P12" w wyborach 6 listopada "nowy metraż" dla zwierząt hodowlanych będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 r.
Kalifornia z 40 mln mieszkańców jest najludniejszym stanem i tym samym największym rynkiem na produkty spożywcze, więc zaaprobowanie propozycji może - zdaniem ekspertów - spowodować wzrost cen w całych Stanach Zjednoczonych.
Dlatego ta, wydawałoby się, marginalna propozycja ma znaczenie nie tylko dla hodowców w Kalifornii, ale też w całym kraju i dla eksporterów mięsa na rynek amerykański.
Wśród zwolenników "Propozycji 12" znajdują się wpływowe i zasobne finansowo organizacje miłośników zwierząt, organizacje ekologiczne, stanowy oddział Partii Demokratycznej w Kalifornii, związki zawodowe pracowników rolnych United Farm Workers oraz organizacja ochrony konsumentów Center for Food Safety.
Do przeciwników należą m.in. Kalifornijskie Stowarzyszenie Farmerów Drobiu i Narodowa Rada Producentów Wieprzowiny.