Według ukraińskich sił zbrojnych, Rosjanie wywieźli z okupowanych terenów południa Ukrainy 3,7 mln ton zboża
Od lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na nasz kraj, Rosjanie nielegalnie wywieźli, czyli de facto ukradli 3,7 mln ton zboża z okupowanych terenów południa Ukrainy. Te statystyki nie dotyczą kontrolowanego przez wroga Krymu - powiadomił w piątek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińskie Siły Operacji Specjalnych.
Około 1,4 mln ton ziarna ukradziono w obwodzie zaporoskim. Rosjanie grabią miejscowych rolników, zmuszając ich do sprzedaży zboża po cenach znacznie niższych od rynkowych. Następnie firmy powiązane z okupacyjnymi zarządcami tych terenów sprzedają ziarno do Rosji po normalnej cenie - poinformował rządowy serwis.
Szef ukraińskiego resortu infrastruktury: w ciągu ostatniego miesiąca w rosyjskich ostrzałach zniszczono 270 tys. ton zboża
W ciągu ostatniego miesiąca w rosyjskich atakach na ukraińskie porty, głównie Izmaił i Reni nad Dunajem, zniszczono około 270 tys. ton zboża. Tylko ostatniej nocy wystrzelone przez wroga drony kamikadze zniszczyły 13 tys. ton ziarna w Izmaile - powiadomił w środę minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow. Polityk podkreślił, że był to już ósmy atak na ukraińskie obiekty portowe po wycofaniu się Kremla z porozumienia zbożowego.
W połowie lipca Rosja wprowadziła de facto blokadę ukraińskich portów, wycofując się z tzw. umowy zbożowej. Porozumienie zawarte pod auspicjami ONZ i umożliwiające Ukrainie eksport produktów żywnościowych przez Morze Czarne obowiązywało od lipca 2022 roku.
10 sierpnia marynarka wojenna Ukrainy poinformowała, że uruchamia tymczasowy korytarz humanitarny przez Morze Czarne, z którego będą korzystać statki handlowe oczekujące dotychczas w portach. Korytarz miał umożliwić wypłynięcie z Odessy, Czarnomorska i Piwdennego statków handlowych pozostających tam od początku rosyjskiej inwazji.
Korytarz zaczął funkcjonować 16 sierpnia, gdy port w Odessie opuścił pierwszy kontenerowiec.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś