Szef ukraińskiego resortu infrastruktury: w ciągu ostatniego miesiąca w rosyjskich ostrzałach zniszczono 270 tys. ton zboża
W ciągu ostatniego miesiąca w rosyjskich atakach na ukraińskie porty, głównie Izmaił i Reni nad Dunajem, zniszczono około 270 tys. ton zboża. Tylko w nocy z wtorku na środę wystrzelone przez wroga drony kamikadze zniszczyły 13 tys. ton ziarna w Izmaile - powiadomił minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
Uszkodzono kilka prywatnych terminali zbożowych i magazynów, a także innych obiektów infrastruktury. Zgromadzona w porcie żywność miała trafić na eksport do Egiptu i Rumunii - dodał minister, cytowany na kanale resortu na Telegramie.
Kolejny atak na obiekty portowe
Kubrakow podkreślił, że był to już ósmy rosyjski atak na ukraińskie obiekty portowe po wycofaniu się Kremla z porozumienia zbożowego. Według polityka tylko w wyniku ostatniego nocnego ostrzału możliwości eksportowe terminali w Izmaile zmniejszyły się o około 15 proc.
W połowie lipca Kreml wprowadził de facto blokadę ukraińskich portów, wycofując się z tzw. umowy zbożowej. Porozumienie zawarte pod auspicjami ONZ i umożliwiające Ukrainie eksport produktów żywnościowych przez Morze Czarne obowiązywało od lipca 2022 roku.
Prezydent Ukrainy: eksport i tranzyt ukraińskiej żywności powinny być w pełni przywrócone 15 września
Po odstąpieniu od umowy Rosjanie zintensyfikowali ataki na infrastrukturę portową Ukrainy. 2 sierpnia władze w Kijowie poinformowały o zniszczeniu silosu zbożowego w Izmaile. Według Prokuratury Generalnej uszkodzone zostały tam również m.in. portowe magazyny oraz budynki administracyjne. Minister Kubrakow przekazał, że w Izmaile zniszczono wówczas niemal 40 tys. ton zboża.
Tymczasowy korytarz humanitarny
Izmaił leży nad Dunajem, który wyznacza w tym miejscu naturalną granicę między Ukrainą i Rumunią. Po wycofaniu się Rosji z porozumienia zbożowego port ten służył jako główny element alternatywnej trasy eksportu ukraińskiej żywności.
10 sierpnia marynarka wojenna Ukrainy poinformowała, że uruchamia tymczasowy korytarz humanitarny przez Morze Czarne, z którego będą korzystać statki handlowe oczekujące dotychczas w portach. Korytarz miał umożliwić wypłynięcie z Odessy, Czarnomorska i Piwdennego statków handlowych pozostających w tych portach od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj.
Korytarz zaczął funkcjonować 16 sierpnia, gdy port w Odessie opuścił pierwszy kontenerowiec.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym! Czekamy: redakcja@agropolska.pl