Kanada podpisała niedawno umowę handlową z UE, dzięki której będzie miała dostęp do większego, bezcłowego kontyngentu importowego UE na wieprzowinę. Ostatnie dane wskazują jednak, że UE nie jest znaczącym rynkiem zbytu na ten towar.
Kanada jest trzecim (po UE i USA) pod względem wielkości eksporterem wieprzowiny na świecie. W pierwszych trzech kwartałach br. sprzedaż z tego kraju wzrosła w skali roku o 9 proc. do ok. 704 tys. ton.
Eksperci przekonują, że jest to przede wszystkim efekt potrojenia wywozu na rynek chiński. W drugim kwartale Państwo Środka wyprzedziło nawet USA i było największym (pod względem wolumenu) odbiorcą kanadyjskiego mięsa - informuje FAMMU/FAPA.
Przypadek gruźlicy wykryty we wrześniu u jednej sztuki bydła w Kanadzie w prowincji Alberta nie był jedyny - informuje TVP 1. Bakterię wywołującą tę chorobę wykryto jeszcze u pięciu innych krów. 30 gospodarstw jest nadal poddanych...
W trzecim kwartale wysyłki nieco zmniejszyły się, ale nadal były dwukrotnie wyższe niż w tym samym czasie przed rokiem. Co ciekawe, z grona pozostałych czołowych odbiorców, jedynie Japonia i Meksyk sprowadziły więcej wieprzowiny z Kanady.
Wywozowi sprzyjało osłabienie wartości dolara kanadyjskiego wobec amerykańskiego. Wartość netto eksportu w pierwszych dziewięciu miesiącach br. wyniosła 2,32 mld CAD i w skali roku poszła w górę o 12 proc.
Kanada podpisała niedawno umowę handlową z UE, dzięki której będzie miała dostęp do większego, bezcłowego kontyngentu importowego na wieprzowinę. Ostatnie dane wskazują jednak, że Wspólnota nie jest znaczącym rynkiem zbytu na ten towar i nie wiadomo jak szybko dostawy wzrosną.
W pierwszych trzech kwartałach br. na rynek unijny trafiło zaledwie 900 ton wieprzowiny z Kanady - o jedną czwartą mniej niż przed rokiem i o 44 proc. poniżej wyniku sprzed dwóch lat. Z drugiej strony unijny eksport do tego państwa wzrósł w skali roku o ponad połowę do 14,1 tys. ton.