Wall Street kończy październik na plusie, chociaż piątek przyniósł spadki
Ostatnia w październiku sesja na Wall Street przyniosła nieduże spadki głównych indeksów po danych na temat wydatków konsumentów w USA we wrześniu oraz wynikach kwartalnych największych spółek paliwowych. Cały miesiąc giełdy kończą jednak na sporym plusie.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,52 proc., do 17.663,54 pkt., S&P 500 stracił 0,48 proc. i wyniósł 2.079,36 pkt., a Nasdaq Composite osłabił się 0,40 proc. i wyniósł 5.053,75 pkt.
Indeks S&P 500 zyskał w październiku prawie 9 proc. i jest to jego najlepszy miesięczny wynik od czterech lat. Od swoich lokalnych minimów z sierpnia indeks wzrósł już 12 proc.
Wall Street niezdecydowany, nastroje poprawił bank centralny Chin
Wydarzeniem kończącego się tygodnia na rynkach finansowych było natomiast posiedzenia Rezerwy Federalnej. Po zakończeniu posiedzenia bank centralny USA poinformował o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian.
Fed dał jednak jasno do zrozumienia, że istnieje realne prawdopodobieństwo, że na tę decyzję zdecyduje się już na kolejnym posiedzeniu w grudniu między innymi dlatego, że zmniejszyło się ryzyko dla światowej gospodarki związane ze spowolnieniem w Chinach.
W centrum uwagi pozostaje sezon prezentacji wyników kwartalnych w USA za trzeci kwartał. W piątek raporty finansowe podały największe amerykańskie spółki paliwowe.
Spadki na Wall Street po danych z rynku pracy za lipiec
Lepsze od oczekiwań były również wyniki drugiego co do wielkości amerykańskiego koncernu paliwowego Chevron. Spółka ta poinformowała dodatkowo o planach redukcji zatrudniania o 6.000-7.000 miejsc pracy.
Z wyliczeń Earnings Scout wynika, ze z 68 proc. spółek, które podały do tej pory wyniki kwartalne, 72 proc. pokazały lepsze rezultaty na poziomie zysku netto, ale tylko 43 proc. pokazało lepsze przychody.
Departament Handlu USA poinformował, że wydatki amerykańskich konsumentów we wrześniu wzrosły o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca; w sierpniu wzrosły o 0,4 proc. mdm. Dochody Amerykanów wzrosły o 0,1 proc. mdm, wobec wzrostu o 0,4 proc. mdm w poprzednim miesiącu po korekcie.
Ekonomiści spodziewali się, że wydatki konsumenckie wzrosną o 0,2 proc. mdm oraz że dochody wzrosną o 0,2 proc.
Indeks aktywności sektora wytwórczego (PMI) w rejonie Chicago wzrósł w październiku do 56,2 pkt. z 48,7 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 49,5 pkt.
Na Wall Street bez zmian, panuje niepewność związana z Grecją
W piątek inwestorzy pozytywnie przyjęli powstrzymanie się Banku Japonii przed mocniejszym wspieraniem gospodarki. Benchmarkowy indeks giełdy w Tokio zakończył sesję wzrostem o 0,8 proc. i znajduje się najwyżej od dwóch miesięcy.
Bank Japonii nie zmienił założeń prowadzonej polityki pieniężnej. Bank utrzymał target stymulowania monetarnego na poziomie 80 bln jenów - podał bank po zakończeniu posiedzenia.
Bank Japonii podwyższył target z 60-70 bln jenów do 80 bln 31 października 2014 r. Analitycy oceniają, że BoJ może złagodzić swoją politykę monetarną podczas posiedzenia banku w styczniu 2016 r.