Ponad 130 mld dolarów na program pobudzenia gospodarki
Rząd Japonii przyjął we wtorek nowy program reform ekonomicznych, zgodnie z którym przeznaczy 13,5 bln jenów (ok. 132 mld dolarów) na mające pobudzić słabnącą gospodarkę działania, m.in. na większe zasiłki dla uboższych obywateli i wydatki infrastrukturalne.
Premier Shinzo Abe powiedział po spotkaniu z przywódcami swej Partii Liberalno-Demokratycznej, że "dzięki temu pakietowi będziemy mogli nie tylko stymulować popyt, lecz także osiągnąć zrównoważony wzrost gospodarczy napędzany przez popyt w sektorze prywatnym".
Weterynarze protestują przeciwko wysyłaniu koni do japońskich rzeźni
7,5 bln jenów (ok. 73,2 mld USD) to planowane wydatki z budżetu rządu i władz lokalnych, a 6 bln jenów (ok. 58,6 mld USD) przeznaczone będzie na nieprzewidziany w głównym budżecie program inwestycji i pożyczek.
Wartość całego pakietu reform wynosi 28 bln jenów (ok. 273,3 mld USD), jednak ok. 15 bln jenów to wydatki w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego i inne kwoty, które - jak zauważa Reuters - nie są bezpośrednim wkładem rządu, więc mogą nie zapewnić natychmiastowego impulsu dla wzrostu gospodarczego.
Aby program został wdrożony, konieczne jest przyjęcie go we wrześniu przez parlament. Zdaniem AFP jest to formalność, ponieważ rządząca koalicja dysponuje większością, którą dodatkowo umocniła w wyborach do wyższej izby parlamentu z 10 lipca.
Kawa i herbata w puszce prosto z automatu. W Japonii to norma
Część środków ma zostać przeznaczona na wsparcie firm zajmujących się eksportem, na które niekorzystnie wpłynęła decyzja Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej.
Według agencji Reutera rząd szacuje, że planowane kroki doprowadzą w najbliższym czasie do wzrostu PKB o ok. 1,3 proc. Z kolei według analityków można się spodziewać wzrostu PKB o ok. 0,4 proc. do marca 2017 roku i o 0,04 proc. w kolejnym roku. Według danych Banku Światowego w 2015 roku w Japonii odnotowano wzrost PKB o 0,5 proc.
Nowe warunki eksportu koniny do Japonii
Jak zaznacza AFP, dług publiczny Japonii wynosi obecnie prawie 250 proc. PKB.
Przyjęty we wtorek program wpisuje się w wysiłki rządu, by skoordynować jego politykę z działaniami Banku Japonii, który w piątek zapowiedział zmiany swojej bardzo liberalnej polityki monetarnej.
Jak zauważa AFP, planowane przez rząd rozwiązania są odpowiedzią na trudną sytuację na arenie międzynarodowej w związku z decyzją o Brexicie oraz spowolnieniem wzrostu gospodarczego w krajach rozwijających się.