Kobiety działające w rolnictwie czują się dyskryminowane
Kobiety z branży rolniczej na całym świecie przekonują, że utrzymuje się dyskryminacja ze względu na płeć, co utrudnia im możliwość niesienia pomocy w wyżywieniu świata.
Tak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez firmę Corteva AgriscienceTM, dział rolniczy DowDuPont. Wzięło w nim udział 4160 respondentek, mieszkających w 17 państwach (rozwiniętych i rozwijających się) na pięciu kontynentach.
Ustawa o kołach gospodyń wiejskich przeszła przez Sejm
- Przeprowadziliśmy badanie, aby lepiej zrozumieć aktualny status kobiet w rolnictwie na całym świecie - od największych farm w najbardziej rozwiniętych gospodarkach, po najmniejsze gospodarstwa w krajach rozwijających się - a także, by stworzyć podstawę, według której będziemy mogli mierzyć zachodzące postępy - mówi Krysta Harden, wiceprezes do spraw zewnętrznych i dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju Corteva Agriscience.
Wyniki badania pokazują, że chociaż kobiety w większości są dumne z bycia częścią branży rolniczej, uważają, że dyskryminacja ze względu na płeć jest powszechna - od 78 proc. w Indiach do 52 proc. w Stanach Zjednoczonych.
Tylko połowa z nich mówi, że odnosi sukcesy na równi z mężczyznami, 42 proc. jest zdania, że ma takie same możliwości, a tylko 38 proc. że może podejmować decyzje w sprawie wykorzystania dochodów w rolnictwie.
Niemal 40 procent respondentek zgłosiło, że zarabia mniej niż mężczyźni i ma mniejszy dostęp do finansowania. Wysoko na liście problemów i obaw znajdowały się stabilność finansowa, dobrobyt rodziny oraz osiągnięcie równowagi między pracą i życiem.
Koła gospodyń wiejskich przeżywają prawdziwy renesans
Wiele kobiet przyznawało, że potrzebuje więcej szkoleń, aby móc skuteczniej korzystać z technologii rolniczej, która stała się niezbędnym elementem sukcesu finansowego i należytej troski
o środowisko.
Większość pań wspomniała o postępie w równości między płciami, jednak 72 proc. spodziewa się, że jej osiągnięcie zajmie od jednej do trzech dekad albo więcej.
- Mimo że kobiety stanowią prawie połowę rolników na świecie, badanie potwierdza, że wciąż istnieją wyzwania utrudniające sytuację nie tylko pań w rolnictwie, ale także tych, którzy od nich zależą: rodzin, społeczności, a także społeczeństw. Określenie istnienia tych wyzwań jest pierwszym krokiem na drodze do usunięcia przeszkód, uniemożliwiających kobietom rolniczkom osiągnięcie ich pełnego potencjału - mówi Harden.
W Europie 68 proc. kobiet w rolnictwie uważa, że dyskryminacja ze względu na płeć jest problemem w branży, chociaż widoczny jest pozytywny trend i dyskryminacja jest dzisiaj mniejsza niż 10 lat temu.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś