Japonia blisko porozumienia z UE. Rolnictwo najbardziej dzieli

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-06-2017,14:50 Aktualizacja: 21-06-2017,15:09
A A A

Fumio Kishida, japoński minister spraw zagranicznych zgodził się w rozmowie telefonicznej z Cecilią Malmstroem, unijną komisarz ds. handlu, że Japonia i UE zbliżają się do porozumienia w sprawie umowy o wolnym handlu.

- Oboje podzielali pogląd, że porozumienie jest w zasięgu - cytuje Reuters przedstawiciela japońskiego MSZ. Agencja Kyodo informuje natomiast, że Kishida powiedział, że politycy potwierdzili postęp w negocjacjach.

kanada-ue, umowa o wolnym handlu z kanadą, wolny handel, ceta, rolnictwo, sery, spór o sery

Umowa o wolnym handlu między Kanadą a UE zależy od... serów

Od początku lipca ma zacząć obowiązywać handlowa część umowy o wolnym handlu między Kanadą a Unią Europejską. W ostatnich dniach kanadyjskie media ostrzegły jednak, że pojawił się nieoczekiwany spór o europejskie sery. Umowę CETA podpisano...

W przyszłym tygodniu do Europy ma przyjechać Yuji Yamamoto, japoński minister rolnictwa. Z Philem Hoganem, unijnym komisarzem do spraw rolnictwa ma rozmawiać właśnie w sprawie umowy o wolnym handlu.

Kyodo pisze ponadto, że obie strony chcą osiągnąć "ogólne porozumienie" w sprawie tej umowy na początku przyszłego miesiąca, przy okazji wizyty premiera Shinzo Abego w Niemczech, gdzie 7-8 lipca będzie uczestniczył w szczycie G20 w Hamburgu.

Rząd Abego wielokrotnie wzywał do rychłego sfinalizowania negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu między Japonią a UE. Przedstawiciele UE też wielokrotnie wyrażali nadzieję, że dokument zostanie wkrótce ustalony. Rozmowy między Tokio i Brukselą trwają od marca 2013 roku.

Problematyczną kwestią jest m.in. rolnictwo. UE jest zainteresowana lepszym dostępem do japońskiego rynku artykułów spożywczych i napojów. Dla Japonii pełna liberalizacja byłaby jednak problematyczna, bo kraj ten chciałby m.in. chronić swoich producentów wołowiny, wieprzowiny, czy nabiału.

drób, eksport drobiu, KRD-IG, ptasia grypa

Drób z Polski ponownie trafi do Japonii?

Drób z Polski może ponownie trafić na japoński rynek. Główny lekarz weterynarii z inicjatywy Krajowej Rady Drobiarstwa – Izby Gospodarczej, podjął rozmowy z właściwymi władzami Japonii dotyczące eksportu produktów z mięsa...

Kolejnym problemem jest kwestia produktów przemysłowych, w tym branży samochodowej. Tu z kolei liberalizacją bardziej zainteresowana jest Japonia. Obecnie cła na samochody z tego kraju sprzedawane w UE sięgają 10 proc., a na produkty inżynierii elektrycznej 14 proc.

Z tego powodu japońskie samochody czy inne wyroby przemysłowe są mniej konkurencyjne na Starym Kontynencie niż np. południowokoreańskie, bo z tym krajem UE ma umowę o wolnym handlu.

Japonia jest drugim po Chinach największym partnerem handlowym UE w Azji i wraz z UE odpowiada za jedną trzecią światowego PKB. Według opracowania Parlamentu Europejskiego kraj zamieszkany przez 127 mln ludzi jest pod względem konsumpcji rynkiem porównywalnym do Chin, gdzie mieszka ponad 1,3 mld osób.
 

Poleć
Udostępnij