Japonia blisko porozumienia z UE. Rolnictwo najbardziej dzieli
Fumio Kishida, japoński minister spraw zagranicznych zgodził się w rozmowie telefonicznej z Cecilią Malmstroem, unijną komisarz ds. handlu, że Japonia i UE zbliżają się do porozumienia w sprawie umowy o wolnym handlu.
- Oboje podzielali pogląd, że porozumienie jest w zasięgu - cytuje Reuters przedstawiciela japońskiego MSZ. Agencja Kyodo informuje natomiast, że Kishida powiedział, że politycy potwierdzili postęp w negocjacjach.
Umowa o wolnym handlu między Kanadą a UE zależy od... serów
W przyszłym tygodniu do Europy ma przyjechać Yuji Yamamoto, japoński minister rolnictwa. Z Philem Hoganem, unijnym komisarzem do spraw rolnictwa ma rozmawiać właśnie w sprawie umowy o wolnym handlu.
Kyodo pisze ponadto, że obie strony chcą osiągnąć "ogólne porozumienie" w sprawie tej umowy na początku przyszłego miesiąca, przy okazji wizyty premiera Shinzo Abego w Niemczech, gdzie 7-8 lipca będzie uczestniczył w szczycie G20 w Hamburgu.
Rząd Abego wielokrotnie wzywał do rychłego sfinalizowania negocjacji w sprawie umowy o wolnym handlu między Japonią a UE. Przedstawiciele UE też wielokrotnie wyrażali nadzieję, że dokument zostanie wkrótce ustalony. Rozmowy między Tokio i Brukselą trwają od marca 2013 roku.
Problematyczną kwestią jest m.in. rolnictwo. UE jest zainteresowana lepszym dostępem do japońskiego rynku artykułów spożywczych i napojów. Dla Japonii pełna liberalizacja byłaby jednak problematyczna, bo kraj ten chciałby m.in. chronić swoich producentów wołowiny, wieprzowiny, czy nabiału.
Drób z Polski ponownie trafi do Japonii?
Kolejnym problemem jest kwestia produktów przemysłowych, w tym branży samochodowej. Tu z kolei liberalizacją bardziej zainteresowana jest Japonia. Obecnie cła na samochody z tego kraju sprzedawane w UE sięgają 10 proc., a na produkty inżynierii elektrycznej 14 proc.
Z tego powodu japońskie samochody czy inne wyroby przemysłowe są mniej konkurencyjne na Starym Kontynencie niż np. południowokoreańskie, bo z tym krajem UE ma umowę o wolnym handlu.
Japonia jest drugim po Chinach największym partnerem handlowym UE w Azji i wraz z UE odpowiada za jedną trzecią światowego PKB. Według opracowania Parlamentu Europejskiego kraj zamieszkany przez 127 mln ludzi jest pod względem konsumpcji rynkiem porównywalnym do Chin, gdzie mieszka ponad 1,3 mld osób.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś