Zużycie antybiotyków u zwierząt – LIR podważa dane z raportu. "Zawyżone"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-01-2025,11:50 Aktualizacja: 24-01-2025,12:03
A A A

Podawanie zafałszowanych wyników zużycia antybiotyków stosowanych u zwierząt ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie spożycia mięsa i jego eksport – zwraca uwagę Lubelska Izba Rolnicza (LIR).

Zarząd LIR w przyjętym stanowisku wyraża swoje zaniepokojenie informacją, która pojawiła się w raporcie dotyczącym zużycia antybiotyków stosowanych u zwierząt, wydanym przez Europejską Agencję Leków.

Wzrost zużycia o ponad 50 proc.?

„Jak wynika z raportu, w 2022 r. zużycie antybiotyków na kilogram masy ciała wyniosło w Polsce 196 mg i wzrosło o 55 proc. wobec poziomu z 2011 r. Według raportu, u największego producenta mięsa w Europie - Hiszpanii - zużycie wyniosło 127 mg i spadło aż o 65 proc. Holandia stratowała z podobnego poziomu zużycia antybiotyków, co Polska, ale zmniejszyła je o 67 proc. Niemcy zmniejszyły stosowanie lekarstw o 64 proc., a Czesi o połowę. Francja, trzeci producent zwierząt w Europie, startowała z wynikiem 114 mg, by zmniejszyć zużycie antybiotyków o 65 proc.” – wylicza lubelska izba.

mrirw, szkolenie, antybiotyki, zwierzęta, płatność dobrostanowa

Obowiązkowe szkolenie z ograniczania antybiotyków – do kiedy rolnicy muszą je odbyć?

Resort rolnictwa przypomina o obowiązkowym szkoleniu dla rolników z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej. Jego odbycie jest warunkiem otrzymania pełnej płatności dobrostanowej. „Wszyscy...

Zawyżone zużycie antybiotyków

Zdaniem jej zarządu, wskazane zużycie antybiotyków w naszym kraju zostało zawyżone przez fakt, że raportowanie dotyczące zużycia antybiotyków odbywa się na poziomie hurtowni, a nie z poziomu konkretnych hodowli.

„W związku z powyższym wskaźnik antybiotyków na poziomie 196 mg na kg masy ciała zwierzęcia w 2022 r. faktycznie powinien być nazywany ‘wskaźnikiem sprzedaży’, a nie ‘wskaźnikiem zużycia’” – przekonuje LIR.

Zły wpływ na sprzedaż mięsa

Tłumaczy bowiem, że do wskazanego wskaźnika zostały dodane antybiotyki sprzedane w hurtowniach w Polsce, a faktycznie wykorzystywane poza granicami kraju, np. w Cechach, na Słowacji, itp.

wiceminister rolnictwa, czerniak, antybiotyki, antybiotykooporność

Czerniak: rozważne stosowanie antybiotyków u zwierząt nie grozi ludziom

Stosowanie antybiotyków w chowie i hodowli zwierząt nie stwarza zagrożenia dla zdrowia ludzi, o ile ich stosowanie jest uzasadnione i odbywa się z zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii i z zachowaniem okresu karencji - zapewnił...

„Podawanie zafałszowanych wyników zużycia antybiotyków u zwierząt ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie spożycia mięsa w Polsce, jego eksport i produkcję, a także na ogólne zaufanie konsumentów oraz partnerów handlowych co do jego jakości” – czytamy w stanowisku.

Raportowanie z poziomu hodowli

Izba wnioskuje w nim o weryfikację powyższych danych i wskazanie faktycznego zużycia antybiotyków u zwierząt na kilogram masy ciała na podstawie informacji będących w dyspozycji powiatowych lekarzy weterynarii w całej Polsce.

„Wnioskujemy również o zmianę przepisów w ten sposób, aby w/w raportowanie odbywało się z poziomu hodowli zwierząt” – podsumowuje lubelski samorząd rolniczy.

Poleć
Udostępnij