Zdrowie najważniejsze. KRUS zachęca do korzystania z zabiegów
Od marca w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS rozpoczną się turnusy dla osób uprawnionych do emerytury rolniczej, które będą trwały 21 dni oraz tygodniowe turnusy regeneracyjne dla opiekunów osób niepełnosprawnych.
Zgodnie z ustawowym obowiązkiem, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zapewnia gospodarzom (a teraz także rolniczym emerytom) możliwość korzystania z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej.
KRUS ostrzega rolników: Kleszcze mogą być aktywne nawet zimą!
Jest realizowana w zakresie układu ruchu oraz układu krążenia i odbywa się w formie 21-dniowych turnusów prowadzonych w centrach rehabilitacji w Horyńcu-Zdroju, Iwoniczui-Zdroju, Szklarskiej Porębie, Jedlcu, Świnoujściu i Kołobrzegu.
Na turnusy rehabilitacyjne kierowane są osoby, które spełniają jeden z następujących warunków:
- podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników z mocy ustawy w pełnym zakresie
- podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu na wniosek w pełnym zakresie nieprzerwanie co najmniej 18 miesięcy przed złożeniem wniosku o rehabilitację leczniczą
- mają ustalone prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy i zachowali zdolność do samodzielnej egzystencji
Jak się ubiegać o darmową rehabilitację zdrowotną?
- druki wniosków o skierowanie na rehabilitację dostępne są w oddziałach regionalnych i placówkach terenowych KRUS oraz na stronie internetowej www.krus.gov.pl
- należy złożyć w Kasie wypełniony przez lekarza wniosek o skierowanie na rehabilitację z załączonymi aktualnymi badaniami: morfologia, mocz, OB, EKG, RTG płuc (opis)
- wypełniony wniosek, który ważność zachowuje 6 miesięcy, należy złożyć osobiście lub wysłać pocztą we właściwym oddziale lub placówce KRUS
0 zł zaliczki na podatek, jeżeli świadczenie z KRUS mieści się w tej granicy
Co istotne, z rehabilitacji leczniczej można korzystać nie częściej niż co 12 miesięcy, w wyjątkowych sytuacjach po upływie 6 miesięcy (dotyczy to osób, które mają ustalone prawo do przedłużonego okresu wypłaty zasiłku chorobowego bądź do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym).
Pobyt, zabiegi i wyżywienie są bezpłatne, a zakład rehabilitacji leczniczej zwraca osobie skierowanej koszty przejazdu do placówki rehabilitacyjnej w wysokości odpowiadającej cenie biletu najtańszego dostępnego środka transportu zbiorowego.
Skierowani do uzdrowiska zobowiązani są do uiszczenia opłaty klimatycznej według stawki obowiązującej w danym centrum rehabilitacji.
Więcej informacji o rehabilitacji rolników czy turnusach dla dzieci z gospodarstw oraz o centrach rehabilitacji KRUS można znaleźć tutaj.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś