Zapowiedziano kolejne spotkanie ze stroną ukraińską w sprawie eksportu zboża
Dziś na godz. 20 umówiłem się na kolejne spotkanie z ministrem Ukrainy w sprawie umowy dot. eksportu zboża - poinformował w piątek minister rolnictwa Robert Telus. Zapowiedział również, że Polska i pięć krajów frontowych wyślą list do komisarzy UE ws. zboża z Ukrainy.
"Nasze służby i polskie i ukraińskie jeszcze pracują, żeby ten dokument był dopracowany" - wskazał minister rolnictwa Robert Telus podczas konferencji po rozmowie z ministrem rolnictwa Ukrainy dot. zawarcia polsko-ukraińskiego porozumienia w sprawie eksportu zboża.
"Dziś na godz. 20 umówiłem się na kolejne spotkanie z ministrem Ukrainy w tej kwestii, jeżeli nam się uda dograć wszystkie sprawy dziś i jutro, czy może nawet pojutrze, to w poniedziałek dojdzie do spotkania i do podpisania tego dokumentu" - powiedział.
PSL powołało parlamentarny zespół ds. zbadania afery zbożowej
"Dziś o godz. 20 będziemy mieć sprawę dopracowaną" - zapowiedział szef MRiRW. Zastrzegł jednak, że "jak się okaże, że nie, to będziemy pracować nad tym, żeby zabezpieczyć Polskę, żeby do Polski nie przybywało zboże z Ukrainy przynajmniej na okres do 1 lipca, który zaproponowałem".
Telus na konferencji prasowej poinformował także, że rozmawiał w piątek z pięcioma ministrami z krajów frontowych: Czech, Rumunii, Bułgarii, Słowacji i Węgier, by zastanowić się, co zrobić dalej w sprawie ukraińskiego zboża.
"Spotkanie, które dziś już przeprowadziłem, to jest spotkanie na mój wniosek. Bardzo się cieszę, że moi koledzy i moi odpowiednicy z innych krajów przyjęli to zaproszenie. Spotkaliśmy się z pięcioma krajami, Polska szósta" - powiedział. Jak dodał, rozmawiano "o naszych problemach, mamy bardzo podobne problemy". "Konkluzja naszego spotkania jest taka, że wypracujemy wspólnie list, który skierujemy do dwóch komisarzy: ds. handlu Valdisa Dombrovskisa i rolnictwa Janusza Wojciechowskiego" - przekazał.
Jak tłumaczył Telus, jeżeli chodzi o sprawy ceł albo ograniczeń na granicy, "które chcemy w jakiś sposób wprowadzić, to tu jest potrzebny komisarz do spraw handlu". "Drugi list skierujemy do komisarza rolnictwa; chcemy, żeby on nas w tej sprawie wsparł" - powiedział szef resortu rolnictwa.
"Chcemy również w tym liście zawrzeć chęć spotkania tej naszej grupy - grupy krajów frontowych, żeby spotkać się z komisarzem ds. handlu, z nim porozmawiać, przedstawić mu te nasze propozycje i nasze problemy" - powiedział.
Telus zapowiedział, że na najbliższej Radzie ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), które odbędzie się jeszcze w kwietniu, Polska i pozostałe pięć krajów chce wystąpić z jednym stanowiskiem, jako grupa. "Jeżeli występuje Polska czy Słowacja, czy którykolwiek z krajów, sam ma mniejszą siłę przebicia, niż gdy wystąpimy grupą sześciu krajów, grupą tych krajów frontowych. Myślę, że będzie miało większą moc do tego, żeby wprowadzić pewne zmiany" - powiedział minister rolnictwa. "Mówimy tu o wprowadzeniu pewnych zmian dotyczących tych krajów frontowych, które w tym momencie ponoszą największy koszt pomocy Ukrainie" - dodał.
Wszystkie produkty spożywcze na granicy ukraińskiej będą kontrolowane
Minister odniósł się również do możliwości samodzielnego wprowadzenia narzędzi takich jak np. zakaz rozładunku ukraińskiego zboża w Polsce. "Jeżeli chcielibyśmy wprowadzić takie narzędzia bez zgody (UE - PAP) łamiemy prawo europejskie" – powiedział.
Minister rolnictwa Robert Telus spotkał się w piątek 7 kwietnia br. w Dorohusku z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim. Po zakończeniu spotkania poinformował, że strona ukraińska "złożyła propozycję, aby przez pewien czas bardzo mocno ograniczyć, a na tę chwilę nawet zatrzymać całkowicie przyjazd zboża do Polski". Telus podkreślił, że tranzyt zboża z Ukrainy przez Polskę będzie "bardzo mocno monitorowany przez stronę zarówno polską, jak i ukraińską, aby zboże nie zostawało w Polsce".
We wtorek odbyło się spotkanie z udziałem organizacji rolniczych z 5 krajów, które również mają problemy z napływem produktów z Ukrainy. Po spotkaniu Telus zapowiedział, że zamierza się zwrócić do swoich odpowiedników z tych krajów o wspólny apel o zmianę stanowiska UE w sprawie zwolnienia z cła produktów i towarów z Ukrainy.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś