Wiedza kluczem do sukcesu w produkcji, czyli Dzień Pola w Bezku
1 lipca Zakład Doświadczalny Oceny Odmian Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) zaprosił rolników do swojej siedziby w Bezku (powiat chełmski, województwo lubelskie) na Dzień Pola.
- Dzień Pola tradycyjnie organizujemy na przełomie czerwca i lipca - mówił Andrzej Szczepański, kierownik ZDOO. - Zapraszamy rolników z powiatu chełmskiego i powiatów ościennych - przede wszystkim włodawskiego i krasnostawskiego. Są to rolnicy zainteresowani wyborem dobrej odmiany, stosowaniem nowoczesnych technologii ochrony roślin i nawożenia - dodał.
COBORU opublikowało Listy Odmian Zalecanych
W Dniach Pola wzięły udział firmy, które na co dzień zajmują się obsługą rolnictwa. Zanim wszyscy udali się na pola ZDOO w Bezku, można było wymienić uwagi na temat prezentowanych produktów.
Zwiedzający mieli możliwość zobaczenia, jak poszczególne odmiany zachowują się w warunkach panujących na tym terenie. - Na naszych polach doświadczalnych rolnicy mogli obejrzeć doświadczenia ze zbożami ozimymi - jęczmieniem, pszenżytem i pszenicą, a także ze zbożami jarymi - jęczmieniem i pszenicą oraz z rzepakiem ozimym. W doświadczeniach występowało, w każdym z gatunków, od kilkunastu do kilkudziesięciu odmian - z rzepakiem było to 65 odmian, w zbożach od 20 do 30 odmian - podkreślił Andrzej Szczepański.
Strączkowe w badaniach COBORU
ZDOO prowadzi również doświadczenia dla celów rejestracji i tu jest jeszcze więcej odmian, ale w większości są to nowe rody, nie posiadające jeszcze nazwy. Mają tylko swój symbol numerowy i jak podkreślają pracownicy zakładu, niewiele można jeszcze o nich powiedzieć.
Warto wspomnieć, że w Bezku rzepak dobrze przezimował. - Oczywiście zdarzały się przemarznięcia - zaznaczał Andrzej Szczepański, ale nie były one na tyle duże, żeby zagrażały istnieniu doświadczenia. - Rzepaki przezimowały u nas w zadowalającym stopniu - przyznał.
Rolnicy mogli też zapoznać się z technologiami ochrony roślin, które stosowane są zarówno w obrębie doświadczeń, jak i na polach wyrównawczych.
Innvigo rozpoczyna ważne badania
Andrzej Brachaczek, dyrektor ds. badań i rozwoju firmy Innvigo szeroko omówił poszczególne patogeny, występujące w zbożach i rzepaku. Następnie pozostałe firmy uczestniczące w spotkaniu przedstawiły swoje prezentacje.
- Konferencja miała na celu pokazanie tego , co widzieliśmy na polach - zaznaczył Marek Chojęta, doradca z Innvigo. - W odniesieniu do tego, jaki przebieg pogody miał wpływ na rozwój roślin nie tylko w naszym regionie, ale w całej Polsce. Na polu nie można powiedzieć o wszystkim - np. nie można pokazać objawów na roślinach, których tu nie było, a tu można dokładnie pokazać patogeny na poszczególnych roślinach - dodał.