Więcej ziemi dla rolnika. Można sprawdzić, gdzie są wolne grunty
Uruchomiona została przeglądarka nieruchomości należących do Skarbu Państwa, która pozwala rolnikom na sprawdzenie, gdzie znajdują się państwowe grunty, które mogłyby być użytkowane do produkcji rolnej - poinformował Grzegorz Puda, minister rolnictwa.
- Projekt - to centralny system informatyczny, którego dotychczas nie było. Przeglądarka zostaje udostępniona na stronie internetowej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz na platformie eRolnik - mówił polityk.
Średnia 50 tysięcy za hektar już blisko. Znamy aktualne ceny ziemi
Dodał, że obecnie w Zasobie Rolnym Skarbu Państwa znajdują się grunty o powierzchni 1,4 mln ha, z czego ok. 200 tys. ha jest do rozdysponowania, czyli wolnych, z możliwością dzierżawy bądź zakupu w drodze przetargu.
To pierwszy przypadek, gdy rolnicy mają możliwość wglądu w bazę Zasobu i weryfikację tego, co dzieje się na polu w stosunku do tego, co jest w mapach. - Katalog pozwala jeszcze szybciej poszukiwać, a docelowo również pozyskiwać grunty rolne w postaci dzierżawy przy przetargów - podkreślił szef resortu rolnictwa.
Małgorzata Gośniowska-Koli, dyrektor KOWR poinformowała, że pierwszym krokiem było wytworzenie funkcjonalności, która kataloguje zasoby państwowej ziemi. Dodała, że katalog podzielony jest na województwa, powiaty, gminy, co ułatwia poszukiwania. Można też zobaczyć, jakiej wielkości jest działka, jaka jest jej forma własności oraz w jaki sposób została rozdysponowana.
- Do tej pory nie było wiadomo, jak rolnik może się orientować, co do posiadanych przez KOWR gruntów (...), było to trudne. Przeglądarka jest dużym ułatwieniem - tłumaczyła szefwa Ośrodka. Dodała, że przewidziane są kolejne etapy rozszerzania narzędzia.
Minister podkreślił, że inicjatywa "Więcej ziemi dla rolników", której wynikiem jest uruchomienie przeglądarki nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, jest elementem "Polskiego Ładu" i jest działaniem bardzo oczekiwanym przez rolników.
MRiRW oraz KOWR planują drugi etap projektu. Docelowo, będą nowe funkcjonalności przeglądarki. Zostanie rozbudowana o prezentację graficzną na własnej platformie geolokalizacyjnej lub w oparciu o integrację z narzędziami takimi jak w geoportalu.
- Dzięki takiej inicjatywie, wpisującej się również w inne aspekty wdrożeń w zakresie szerokiej informatyzacji wprowadzanej na Polską wieś, znacznie zostanie podniesiony komfort realizacji spraw urzędowych pozwalający rolnikom na zaoszczędzenie czasu - podkreślił resort rolnictwa.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś