Walka ze smogiem. Organizacje proponują, ale rząd wie swoje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-03-2017,10:45 Aktualizacja: 03-03-2017,11:13
A A A

O wprowadzenie bardziej restrykcyjnych poziomów alarmowania o smogu zaapelowały do ministerstwa środowiska organizacje pozarządowe. Resort przekonuje, że obniżenie poziomów alarmowania nie rozwiąże problemu i ważniejsze są kompleksowe rozwiązania prawne.

Greenpeace, Fundacja "Rodzić po ludzku" i krakowskie Stowarzyszenie Obywatel Mama przed siedzibą resortu środowiska apelowali o wprowadzenie bardziej restrykcyjnych poziomów informowania oraz alarmowania o smogu.

smog, OZE, NIK, zanieczyszczenie powietrza, wieś, ministerstwo środowiska

Smog niszczy nasze zdrowie, a urzędnicy zwlekają z decyzjami

Skontrolowane przez NIK gminy nieskutecznie działały na rzecz ograniczania niskiej emisji z kotłowni przydomowych i gminnych. Przedsięwzięcia podejmowane w tym zakresie były zbyt powolne, a ich skala ograniczona. Pamiętać jednak należy, że...

- System, który mamy w kraju, nie działa. Nawet w dniach, kiedy zanieczyszczenie powietrza jest bardzo wysokie, w wielu miastach nie ogłasza się alarmu. Nie mamy wiedzy o tym, że powinniśmy się chronić - powiedział Paweł Szypulski z Greenpeace.

W piśmie przekazanym MŚ organizacje apelowały o niezwłoczne obniżenie poziomów informowania opinii publicznej o zanieczyszczeniu powietrza pyłem zawieszonym PM10 do jednolitego poziomu alarmowego 100 µg/m3 (średniodobowo).

Zdaniem organizacji Polacy nie są skutecznie informowani o tym, że oddychają najbrudniejszym powietrzem w UE. - Dzieje się tak dlatego, że poziomy informowania i alarmowania społeczeństwa o zanieczyszczeniu powietrza określone zostały na absurdalnie wysokim poziomie, trzykrotnie wyższym niż przeciętnie w innych krajach europejskich - oceniają.

Rzecznik MŚ Paweł Mucha ocenił, że problem smogu nie zniknie, jeśli nawet progi informowania czy alarmowania o smogu zostaną obniżone.
smog, zanieczyszczenie powietrza, jakość powietrza, mateusz morawiecki, ministerstwo rozwoju

Rząd zapowiada skuteczniejszą walkę ze smogiem

Zachęty finansowe do wymiany kotłów, zmiany w prawie dotyczące jakości kotłów grzewczych, czy program Czyste powietrze - to niektóre mechanizmy do walki ze smogiem, które zapowiada Mateusz Morawiecki, wicepremier,...

- Najważniejsze jest wypracowanie dobrych regulacji prawnych, co obecnie ma miejsce i w Ministerstwie Energii, i w Ministerstwie Rozwoju - zaznaczył. Oba resorty wspólnie z Ministerstwem Środowiska przygotowują rozporządzenia dotyczące norm jakości dla paliw stałych i kotłów.

Mucha ocenił, że konieczne jest przygotowanie kompleksowych rozwiązań dotyczących walki ze smogiem. Wskazał, że w takie działania powinny zaangażować się także samorządy. - Samorządy powinny zainteresować się zagospodarowaniem przestrzennym na swoim terenie i zielenią miejską, dofinasowaniem do wymiany kotłów przez mieszkańców. Powinny też kontrolować, czego mieszkańcy używają do palenia w kotłach - powiedział.

Zwrócił uwagę, że prawo umożliwia samorządom przeprowadzanie takich kontroli, samorządy mogą też przyjmować uchwały antysmogowe (taką uchwałę przyjął np. samorząd małopolski).

Poleć
Udostępnij