W niedzielę wielkie święto rolników z całej Polski
Rolnicy z całej Polski przyjadą w najbliższy weekend do Częstochowy, by wziąć udział w ogólnopolskich dożynkach na Jasnej Górze. To jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w sanktuarium.
Uroczystościom religijnym będzie towarzyszyć 28. Krajowa Wystawa Rolnicza z udziałem ponad 400 wystawców oraz 20. Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Na program obu imprez składają się prezentacje dorobku rolnictwa, osiągnięć nauki rolniczej oraz kultury i sztuki ludowej.
Państwo nie zostawi rolników. Premier obiecuje pomoc
Gospodarze przybywają na Jasną Górę z wieńcami żniwnymi od 37 lat. Tegoroczną pielgrzymkę, odbywającą się pod hasłem "Do Matki pełnej darów Ducha Świętego", rozpoczną w sobotę 31 sierpnia koncertem zespołu Mazowsze i wieczorną mszą świętą pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Olszowskiego z Katowic.
Natomiast wieczornej modlitwie Apelu Jasnogórskiego z udziałem rolników będzie przewodniczyć metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Później zaplanowano całonocne czuwanie modlitewne.
Główne uroczystości dożynkowe zaplanowano na niedzielę. Uroczystej sumie z błogosławieństwem wieńców żniwnych i płodów ziemi będzie przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering, który także wygłosi homilię. Słowo na zakończenie mszy wygłosi natomiast biskup Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy.
Podczas niedzielnej uroczystości zaplanowano również odczytanie adresowanego do rolników listu prezydenta Andrzeja Dudy oraz pozdrowienie rolników przez Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa.
Rolnictwo może napędzić wzrost gospodarczy
Jak zapowiadają gospodarze jasnogórskiego sanktuarium, ojcowie paulini, w tym roku obchody jasnogórskiego Święta Dziękczynienia za Plony wpiszą się refleksje związane z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej oraz 40. rocznicą pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
Przedstawiciele episkopatu wskazują, iż w kulturze religijnej wsi wymiar maryjny jest bardzo wyraźny. 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, tradycyjnie zwaną Matki Bożej Zielnej, w kościołach święci się płody ziemi, zioła i kwiaty, dojrzałe zboża i owoce.
Z kolei uroczystość Narodzenia NMP (8 września), zwana dniem Matki Boskiej Siewnej, rozpoczyna siewy zbóż ozimych i jesienne orki.
Rolnicy czczą też Matkę Bożą Kwietną, Jagodną i Śnieżną, która strzeże przed upałami w lecie. Przy przydrożnych krzyżach i kapliczkach odbywają się nabożeństwa majowe, a w kościołach odmawia się godzinki ku czci Maryi Niepokalanie Poczętej.
Kaczyński: ziemia musi być polska i należeć do rolników
Jedną z form duszpasterstwa rolników są ogólnopolskie dożynki, organizowane na Jasnej Górze od 1982 r. Co roku uczestniczy w nich od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 tys. osób. W uroczystościach dożynkowych na Jasnej Górze wielokrotnie uczestniczyli polscy prezydenci: Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.
W tym roku prezydent bierze udział w uroczystościach związanych z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Jego list do rolników odczyta szefowa prezydenckiej kancelarii Halina Szymańska.
W towarzyszącej dożynkom Krajowej Wystawie Rolniczej biorą udział wystawcy z ofertą produktów m.in. nasiennych, pszczelarskich, paszowych czy agroturystycznych, a także producenci i dystrybutorzy maszyn i narzędzi rolniczych.
Nie brakuje stoisk instytucji wspierających przedsiębiorczość na obszarach wiejskich. Jest też kiermasz rolnictwa ekologicznego, kwiatów i krzewów ozdobnych, produktów rolno-spożywczych. Nowinki techniczne dla rolników prezentują instytuty branżowe.
PROGRAM WYDARZENIA ► Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie, Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie 2019
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś