Uprawa kukurydzy w Europie padnie ofiarą unijnych włodarzy?
Europa stopniowo, aczkolwiek bardzo konsekwentnie, stara się odchodzić od intensywnej produkcji rolniczej, w tym uprawy `kukurydzy i hodowli zwierząt, na rzecz ekstensywnej.
Forum kukurydziane PZPK pod hasłem: "Strategiczne znaczenie kukurydzy dla polskiego rolnictwa" odbyło się 12 września w Pawłowicach. Wzięło w nim udział około 80 osób.
Deszczowy Dzień Kukurydzy z PZPK w Pawłowicach
Forum rozpoczął wykład Marka Budzisza (Strategy&Future, Warszawa).
Jego zdaniem Europa stopniowo, aczkolwiek bardzo konsekwentnie, stara się odchodzić od intensywnej produkcji rolniczej, w tym uprawy `kukurydzy i hodowli zwierząt, na rzecz ekstensywnej.
Europejskie rolnictwo, również producenci kukurydzy, będą podlegać narastającej presji konkurencyjnej.
– Będą temu towarzyszyć działania Komisji Europejskiej polegające na redukcji dopłat obszarowych i narzucaniu nowych obowiązków z tak zwanym śladem węglowym i wodnym – mówił Marek Budzisz, dodając:
– Porozumienia z państwami Mercosur, jak i sytuacja Ukrainy w dłuższej perspektywie negatywnie wpływają na sytuację dochodową producentów kukurydzy w Europie i poziom zapotrzebowania na pasze.
Mleko w skupie pierwszy raz w tym roku zdrożało
Po wykładzie Marka Budzisza odbyła się dyskusja, w której wzięli udział:
- mgr Agnieszka Sahajdak i dr inż. Grzegorz Gorzała z Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa;
- dr inż. Tomasz Lenartowicz z Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej;
- prof. dr hab. Marek Mrówczyński z Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego;
- mgr inż. Artur Paszkowski z Polskiej Izby Nasiennej;
- mgr inż. Anna Kołakowska (Francuska Federacja Produkcji Nasion Kukurydzy i Sorgo (FNPSMS).
Więcej kukurydzy na kiszonkę?
– Patrząc na to, ile wydajna krowa powinna zjeść kiszonki z kukurydzy, nadal nie wykorzystujemy naszego potencjału uprawy tej rośliny. Aby spełnić zapotrzebowanie tych zwierząt na energię, powinniśmy zbierać kukurydzę na kiszonkę z niemal miliona hektarów, podczas gdy zajmuje ona areał około 650 tysięcy hektarów – mówił prof. Tadeusz Michalski.
Zwalczanie ASF – kluczowa jest bioasekuracja, ale także świadomość społeczna
Jego zdaniem, kukurydza kiszonkowa jest niezastąpiona, jeśli chodzi o wydajność energetyczną z jednostki powierzchni.
Hodowcy raczej nie mogą jednak pozwolić sobie na zwiększanie liczby hektarów, dlatego muszą zwiększać wydajność produkcji.
Odmiany kiszonkowe i ziarnowe
Obecnie wśród odmian kukurydzy w Polsce przewagę mają ziarnowe.
– Z naszych badań wynika, że w ciągu ostatnich 25 lat średnioroczny przyrost zbieranego ziarna rósł o 100 kilogramów. Tak więc hodowcy kukurydzy wnieśli w rozwój tych odmian ogromny wkład – mówił dr inż. Tomasz Lenartowicz z COBORU dodając:
– Lepsze ziarno stanowi dobry surowiec do zakiszania, przez co uzyskane kiszonki cechują się wysoką zawartością skrobi. Tym można trochę wytłumaczyć fakt, że liczba hektarów, na których uprawiane są odmiany typowo kiszonkowe, nie rośnie tak dynamicznie, jak byśmy tego oczekiwali
Pogłowie bydła zmalało. Więcej było tylko cieląt
Kukurydza a mikotoksyny
O kukurydzy mówi się jako o roślinie, która cechuje się najbardziej skażonym grzybami ziarnem.
– Rzeczywiście, problem mikotoksyn jest poważny, ale nie ogranicza się on tylko do kukurydzy. Jest ona w nieco gorszej sytuacji, ponieważ ziarno dojrzewa jesienią, kiedy jest mokro, a grzyby Fuzarium doskonale wykorzystują te warunki. Jednak w porównaniu ze zbożami nie jest ona wyjątkowo porażona – mówił prof. Michalski.
– Od lipca UE zaostrzyła normy dla kukurydzy i innych zbóż. Niestety jednocześnie wprowadziła obostrzenia w stosowaniu środków. Dlatego musimy opierać się głównie na odmianach odpornych i dopasowanych do rejonu, czyli o odpowiedniej liczbie FAO. Nie możemy opóźniać zbioru, bo to wiąże się ze wzrostem skażenia mikotoksynami – dodał prof. dr hab. Marek Mrówczyński IOR-PIB w Poznaniu.
Patronat honorowy nad forum objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Wielkopolski i Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Patronat medialny objęła Agencja Promocji Rolnictwa i Agrobiznesu APRA Sp. z o.o.
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz