Tym nie wolno palić w piecu pod żadnym pozorem
Ponad połowa Polaków wierzy, że poprawa stanu środowiska zależy od ich aktywności. Mimo tego nadal wiele osób pali śmieci w domowych piecach trując nie tylko siebie i swoje rodziny, ale również setki osób dookoła.
Taka sytuacja jest niedopuszczalna, ponieważ z przepisów (rozporządzenie ministra środowiska z 10 listopada 2015 r.) jasno wynika, że w gospodarstwach domowych poza opałem można spalać tylko niezabrudzony papier, tekturę, drewno oraz trociny.
Małopolska walczy ze smogiem. Tysiące pieców do wymiany
Skala zjawiska palenia odpadów w kotłach w skali kraju jest dość duża - tylko 24 proc. odpadów trafia do systemu gospodarki odpadami. Co w takim razie dzieje się z resztą? Możemy się tylko domyślać i zastanawiać nad konsekwencjami zdrowotnymi i środowiskowymi takiej sytuacji.
Natomiast przy tej okazji warto pochwalić rolników. - Blisko 80 proc. z nich deklaruje, że oddaje opakowania po środkach ochrony roślin do sklepu, wypełniając tym samym swój prawny obowiązek i dbając o środowisko naturalne - mówi Sławomir Brzózek, prezes Fundacji Nasza Ziemia.
Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, właściciel Systemu Zbiórki Opakowań PSOR przypomina, że opakowań po środkach ochrony roślin nie wolno samodzielnie palić, np. w domowych piecach.
Energia słoneczna może pomóc w walce ze smogiem
Opakowania po środkach ochrony roślin, zebrane w ramach Systemu PSOR są poddawane profesjonalnemu procesowi odzysku i recyklingu, przez uprawnione do tego podmioty. - Zwracanie opakowań do Systemu PSOR gwarantuje, że zostaną one zagospodarowane z pełną dbałością o stan polskiego powietrza - tłumaczy Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
A co z innymi odpadami? Ich również nie można palić! Aby ułatwić segregowanie śmieci, PSOR i FNZ przygotowały infografikę, która podpowiada, jak segregować odpady wymagające specjalnego traktowania.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś