Trwa zamieszanie z rejestracją drobiu. Hodowcom grożą sankcje
O pilną interwencję w resorcie rolnictwa w kwestii rejestracji stad drobiu – zwróciła się Wielkopolska Izba Rolnicza do prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych. Problemy dotyczą zarówno małych, przydomowych hodowli, jak też tych znacznie większych.
Po wprowadzeniu w Polsce nowej ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (z 4 listopada 2022 r.) okazało się, że nawet malutkie, przydomowe hodowle drobiu trzeba zgłaszać jako zakłady drobiu, o czym zrobiło się bardzo głośno. Ratujący sytuację resort zapowiedział zmianę przepisów, a jednocześnie wydał zalecenie, by hodowli na potrzeby własne nie rejestrować. Nadal pozostaje to jednak tylko zalecenie.
Nie trzeba rejestrować hodowli drobiu na własne potrzeby? To nadal tylko zalecenie
Sankcje wiszą w powietrzu
„Od czasu ukazania się komunikatu ministerstwa rolnictwa z 17 lutego, informującego o tym, że osoby, które utrzymują drób na własne potrzeby, nie muszą go rejestrować u powiatowego lekarza weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, nie poinformowano o zmianie przepisów w tym zakresie. Jeżeli prawo nie zostanie w najbliższym czasie zmienione, posiadaczom drobiu grożą sankcje dotyczące niespełnienia wymogu rejestracji stada. Zwracamy się o wprowadzenie zmian legislacyjnych oraz przeprowadzenie kampanii informacyjnej, wyjaśniającej w czytelny sposób, które podmioty podlegają zwolnieniu w odniesieniu do rejestracji i zatwierdzania zakładów drobiu” – czytamy w wystąpieniu WIR.
Izba poinformowała także, że podmioty prowadzące rzeczywiście zakład drobiu, które chcą zarejestrować swoje stada w aplikacji IRZ, zgłaszają problemy z dokonaniem tych formalności, leżące po stronie wadliwego systemu informatycznego. W związku z niesprawnością aplikacji, WIR wnioskuje o przesunięcie terminu obowiązku zgłoszenia stad drobiu do Krajowej Bazy Danych ARiMR.
Drobiarze alarmują: wejdziemy w kolizję z prawem
Mąż i żona z problemami
Jak podkreśla dalej wielkopolski samorząd rolniczy, najczęstsze problemy podczas rejestracji zakładu produkcji drobiu zdarzają się w przypadku, kiedy stada mają różnych właścicieli (mąż, żona).
„Do systemu nie można przyporządkować wszystkich obiektów do jednej osoby, każdorazowo należy wprowadzać obiekt, tak jakby stanowił on odrębną działalność, mimo że należy do jednego podmiotu. W wielu przypadkach załatwienie sprawy wymaga dodatkowych procedur związanych z rejestrowaniem działalności w weterynarii czy urzędach skarbowych, dlatego rolnicy nie są w stanie dokonać rejestracji w systemie na czas. Zdaniem WIR, rolnicy nie powinni odpowiadać za to, że aplikacja IRZ nie działa tak jak powinna” – zaznacza Izba.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś