Teresa Hałas na czele NSZZ RI "Solidarność"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (rs) | redakcja@agropolska.pl
27-11-2016,11:15 Aktualizacja: 27-11-2016,11:26
A A A
Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Teresa Hałas została wybrana w sobotę przez delegatów IX Zjazdu NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" na przewodniczącego Związku. Kadencja trwa 4 lata. Na szefa Związku kandydowało 6 osób. 
 
Teresa Hałas od lat jest aktywną działaczką NSZZ RI "Solidarność". W ostatniej kadencji pełniła funkcję sekretarza prezydium Rady Krajowej, była też przewodniczącą Związku w woj. lubelskim. Jej kandydaturę rekomendował dotychczasowy przewodniczący senator Jerzy Chróścikowski.
 
Podczas zjazdu Chróścikowski przedstawił sprawozdanie z działalności Związku w latach 2014-2016. Praca zarządu Związku w tym czasie koncentrowała się na następujących zadaniach: opiniowaniu aktów prawnych, wyrażaniu stanowisk i podejmowaniu interwencji w sprawach istotnych dla rolników, organizowaniu protestów oraz na współpracy międzynarodowej.
 
NSZZ RI "Solidarność" domagała się za kadencji Chróścikowskiego m.in. wyższego zwrotu podatku akcyzowego do paliwa rolniczego, wyrównania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników, poprawy sytuacji na rynku trzody chlewnej. Związek wskazywał także na brak dialogu społecznego z ówczesną władzą.
 
W czasie ostatniej kadencji rolnicza solidarność podejmowała też liczne akcje protestacyjne w całym kraju. Powodem była głównie trudna sytuacja na rynkach rolnych oraz niezadowolenie z powodu zbyt małej ochrony polskiej ziemi przed spekulacjami i jej wykupem przez cudzoziemców – mówił podczas Zjazdu Chróścikowski.
 
Najbardziej spektakularną akcją rolników wobec polityki rządu PO-PSL było zorganizowanie tzw. "zielonego miasteczka" pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Protestujący żądali dialogu z władzami oraz zmiany ustawy o ziemi. Protest trwał 129 dni - od 19 lutego do 27 czerwca 2015 r. "Został zawieszony, ponieważ związkowcy uznali, że rząd wyczerpał swoje możliwości i dalsze prowadzenie dialogu jest niemożliwe" - tłumaczył były szef NSZZ RI "Solidarność".
 
NSZZ RI "Solidarność" powstała 12 maja 1981 r. Obecnie Związek posiada swoje struktury w 13 województwach. (PAP)
Poleć
Udostępnij