Szacowanie szkód na zero? Resort tłumaczy dlaczego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-12-2018,10:45 Aktualizacja: 13-12-2018,10:53
A A A

Konieczność dokonania kolejnych zabiegów agrotechnicznych może mieć wypływ na wysokość oszacowanych szkód, a czasami wręcz uniemożliwia ich określenie - wskazuje ministerstwo rolnictwa.

W następstwie petycji grupy gospodarzy z powiatu chojnickiego (woj. pomorskie), Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do resortu w sprawie braku przyznania pomocy finansowej producentom ziemniaków.

Sejm, pieniądze, susza, ARiMR

Ponad 715 mln zł dla gospodarstw poszkodowanych przez suszę

Sejm uchwalił bez poprawek nowelizację ustawy okołobudżetowej na ten rok. Przewiduje ona przeznaczenie ok. 11 mld zł z tegorocznych oszczędności na zwiększenie wydatków, w tym dla poszkodowanych rolników. Za nowelizacją ustawy o...

W gospodarstwach rolników wystąpiły szkody spowodowane suszą. Starty w uprawach szacowano od czerwca do sierpnia, ale do protokołów wpisywano wartość "0" (mimo, że straty w uprawach ziemniaków sięgały kilkudziesięciu procent).

"Działo się tak dlatego, że w tamtym okresie IUNG nie kwalifikował do suszy upraw ziemniaków, a dopiero we wrześniu wydał komunikat, na mocy którego stało się to możliwe" - napisał rolniczy samorząd.

Wówczas duża grupa rolników była już po wykopkach i w ocenie KRIR została niesłusznie pozbawiona pomocy suszowej. Według gospodarzy susza była już od wiosny, a według państwowego monitoringu od września.

W odpowiedzi na to wystąpienie, resort rolnictwa przypomniał przepisy rządowego rozporządzenia, które jednoznacznie stanowią, że komisja powołana przez wojewodę szacuje szkody w terminie do dwóch miesięcy od dnia zgłoszenia przez producenta rolnego powstania tych szkód, nie później jednak niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy albo jej likwidacji i nie wcześniej niż od wschodów upraw.

"Przyjęcie powyższego rozwiązania wynika z faktu, że konieczność dokonania kolejnych zabiegów agrotechnicznych może mieć wypływ na wysokość oszacowanych szkód, a czasami wręcz uniemożliwia oszacowanie szkód. W przypadku braku oszacowania szkód wartość szkód w protokole może zostać określona wyłącznie na poziomie 0" - wyjaśniło ministerstwo.
 

Poleć
Udostępnij