Strategia rozwoju rolnictwa po aktualizacji. Trzeba było uwzględnić pandemię i wojnę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-10-2023,15:00 Aktualizacja: 17-10-2023,15:04
A A A

„Aktualizacja dokumentu jest konieczna m.in. ze względu na prace Komisji Europejskiej nad wizją i założeniami polityki rolnej UE po 2027 r.” - podkreślono w komunikacie po tym, jak rząd dokonał zmian w „Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030”, która została przyjęta w 2019 r.

Według rządzących, w przyjętej aktualizacji „chodzi o rozwój gospodarczy wsi, który zapewni bezpieczeństwo żywnościowe kraju i zwiększy wartość dodaną z rolnictwa”.

„Strategia zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030 została zaktualizowana pod kątem zmian, jakie zaszły w rolnictwie w ciągu ostatnich 4 lat. Dotyczy to m.in. sytuacji związanej z pandemią COVID-19 oraz wybuchem wojny na Ukrainie. Chodzi również o zmiany związane z przyjętym w lipcu 2020 r. nowym budżetem UE po 2020 r. i zapewnieniem m.in. dodatkowego finasowania inwestycji w okresie przejściowym Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020” – podkreślono w komunikacie.

Polska Wołowina 2030, wołowina, bydło mięsne, Polska Wołowina 2022, hodowcy bydła, Rada Sektora Wołowiny

Strategia „Polska Wołowina 2030” przyjęta

Porozumienie Rolnicze ds. Wołowiny przyjęło strategię „Polska Wołowina 2030”. Dokument ten stanowi kontynuację tej powstałej w 2018 r. Strategia „Polska Wołowina" jest dotychczas jedyną sektorową przygotowaną przy udziale...

Inne najważniejsze rozwiązania w zaktualizowanej strategii są takie, że:

- Głównym celem jest rozwój gospodarczy wsi, który zapewni bezpieczeństwo żywnościowe kraju i zwiększy wartość dodaną z rolnictwa. Chodzi także o trwały wzrost dochodów mieszkańców wsi przy minimalizacji rozwarstwienia ekonomicznego, społecznego i terytorialnego oraz poprawę stanu środowiska naturalnego.

- Będą kontynuowane dotychczasowe działania na rzecz rozwoju gospodarczego polskiej wsi i wzrostu opłacalności produkcji w sektorze rolno-spożywczym. W ramach aktualizacji zostały dodane nowe kierunki interwencji, działania i projekty strategiczne związane ze wzmacnianiem odporności na kryzysy oraz w jeszcze większym stopniu kładące nacisk na potrzebę bezpieczeństwa żywnościowego kraju.

Poleć
Udostępnij