"STOP pożarom traw". Ruszyła kolejna edycja kampanii

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Chomiuk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-03-2020,10:00 Aktualizacja: 13-03-2020,12:49
A A A

W piątek ruszyła kolejna kampania akcji informacyjnej pod hasłem "STOP pożarom traw" - poinformował kpt. Krzysztof Batorski, rzecznik prasowy komendanta głównego PSP st. Działania są prowadzone we współpracy z MSWiA oraz Lasami Państwowymi.

Prowadzona po raz kolejny akcja służy m.in. uświadamianiu społeczeństwa o stratach wynikających z podpalania traw i nieużytków. Najczęściej takie zdarzenia mają miejsce w marcu i w kwietniu.

wypalanie traw, arimr, utrata dopłat bezpośrednich, gleba jałowa, użyźnienie gleby

ARiMR ponownie apeluje i ostrzega. Za wypalanie traw grozi utrata dopłat

Wypalanie traw jest karalne, a ponadto grozi za nie utrata dopłat - przypomina ARiMR. Podkreśla, że jest to proceder, który obniża wartość plonów, jest zabójczy dla przyrody i niebezpieczny dla człowieka. To, że wypalenie traw...

"Tylko ciągła edukacja społeczna i budowanie odpowiedzialności jest szansą ochrony przyrodniczego skarbca. Chcemy docierać z naszą kampanią do społeczeństwa i przekonywać, że warto troszczyć się o Ziemię w perspektywie pokoleń, które przyjdą po nas" - podkreśla PSP.

Z informacji przekazanych przez Państwową Straż Pożarną wynika, że w ubiegłym roku z ogólnej liczby 153 520 odnotowanych pożarów w Polsce, aż 55 912 było pożarami traw i nieużytków rolnych (36,4 proc.).

Pożary traw i nieużytków objęły łączną powierzchnię 24 151 ha. W ich wyniku zginęło 10 osób, a 140 odniosło obrażenia, zaś straty po pożarach traw i nieużytków wyceniono na prawie 41 mln zł.

Do gaszenia ognia strażacy zużyli ponad 183 mln litrów wody, co stanowi pojemność 49 basenów olimpijskich. W ubiegłym roku odnotowano również prawie 9 tys. pożarów lasów - zginęło 7 osób, a 31 odniosło obrażenia.

Gdy dojdzie do pożaru, należy natychmiast wezwać służby ratownicze, używając numerów alarmowych: 112 lub 998. Dyżurnego trzeba poinformować o miejscu i zasięgu pożaru. Trzeba być też przygotowanym na to, że dyżurny będzie chciał się upewnić, iż faktycznie doszło do takiego zdarzenia, i w tym celu oddzwoni.

Po przekazaniu zgłoszenia powinno się oczekiwać służb na drodze dojazdowej, by jak najszybciej wskazać im dokładnie miejsce pożaru.

W ramach kampanii informacyjnej "STOP pożarom traw" powstała strona internetowa www.stoppozaromtraw.pl, na której można znaleźć szczegółowe informacje i materiały edukacyjne.

Wypalanie traw w Polsce jest prawnie zabronione. Jak tłumaczą strażacy pożar w środowisku przyrodniczym niszczy bezpowrotnie habitaty. Giną zwierzęta w stanowiskach lęgowych oraz niezliczone skupiska owadów. Ogień wypala również florę, która stanowi różnorodne źródło pokarmu dla cennych dla człowieka pszczół.
 

Poleć
Udostępnij