Sprzedaż żywności prosto z gospodarstwa? Zobacz podpowiedzi
Cztery filmy dotyczące uruchamiania małego przetwórstwa mleka, mięsa czy owoców w gospodarstwach, a także opracowanie o szybkich łańcuchach dostaw przedstawiło Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (Oddział w Radomiu).
To efekt dwóch kolejnych projektów, realizowanych w ramach operacji Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019 pn. "Przetwarzanie i sprzedaż żywności z gospodarstw rolnych".
Rolniczy handel detaliczny ze wsparciem. Można składać wnioski
Z opracowaniem tekstowym pt. "Krótkie łańcuchy dostaw-forma rozwoju lokalnych producentów żywności" można zapoznać się tutaj.
Zawiera informacje obejmujące: ideę tworzenia i szans rozwoju krótkich łańcuchów dostaw żywności, regulacje dotyczące produkcji i sprzedaży żywności z gospodarstw rolnych, przykłady innowacyjnych rozwiązań w przetwórstwie mięsa możliwych do wdrożenia przez małe zakłady przetwórcze, wymagania w zakresie bezpieczeństwa i higieny produkcji żywności niezwierzęcego pochodzenia w małych zakładach oraz zasady opodatkowania prowadzenia działalności produkcji i sprzedaży żywności przez producenta rolnego.
Zainteresowani uruchamianiem małego przetwórstwa żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego i tzw. działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej powinni obejrzeć cztery filmy, prezentujące: przetwórstwo mięsa w małym zakładzie, przetwórstwo mleka w małym zakładzie, przetwórstwo owocowo-warzywne w małym zakładzie oraz rolniczy handel detaliczny - zasady i przykłady działalności.
Rolnictwo bez przetwórstwa nie może istnieć
"Filmy przedstawiają możliwości produkcji żywności przez producentów rolnych w ramach różnych rozwiązań formalnych, tj. w ramach działalności rolniczego handlu detalicznego oraz działalności marginalnej lokalnej i ograniczonej. Zawierają przykłady przyzagrodowego przetwórstwa oraz zastosowane przez gospodarstwa rozwiązania prowadzenia działalności przy zachowaniu niezbędnych wymagań w zakresie higieny i bezpieczeństwa żywności" - zapewnia CDR.
Widzowie mogą ponadto zapoznać się z dobrymi praktykami organizacji sprzedaży wyprodukowanej żywności na lokalnych rynkach.
"Przygotowane materiały zawierają informacje pomocnicze dla już działających, jak i nowych podmiotów, planujących prowadzenie sprzedaży żywności z gospodarstwa, w których znajdą niezbędną wiedzę i porady, jak rozwijać swoją działalność i zwiększać dochody w gospodarstwie" - zachęcają rolniczy doradcy.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś