Sprzedaż żywności prosto z gospodarstwa? Zobacz podpowiedzi

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
26-11-2019,10:50 Aktualizacja: 26-11-2019,11:01
A A A

Cztery filmy dotyczące uruchamiania małego przetwórstwa mleka, mięsa czy owoców w gospodarstwach, a także opracowanie o szybkich łańcuchach dostaw przedstawiło Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (Oddział w Radomiu).

To efekt dwóch kolejnych projektów, realizowanych w ramach operacji Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019 pn. "Przetwarzanie i sprzedaż żywności z gospodarstw rolnych".

małe przetwórstwo, rolniczy handel detaliczny, arimr, wsparcie dla rolnictwa

Rolniczy handel detaliczny ze wsparciem. Można składać wnioski

Rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego mogą ubiegać się o wsparcie. Wnioski na tzw. małe przetwórstwo można składać tylko do 20 grudnia - przypomina...

Z opracowaniem tekstowym pt. "Krótkie łańcuchy dostaw-forma rozwoju lokalnych producentów żywności" można zapoznać się tutaj.

Zawiera informacje obejmujące: ideę tworzenia i szans rozwoju krótkich łańcuchów dostaw żywności, regulacje dotyczące produkcji i sprzedaży żywności z gospodarstw rolnych, przykłady innowacyjnych rozwiązań w przetwórstwie mięsa możliwych do wdrożenia przez małe zakłady przetwórcze, wymagania w zakresie bezpieczeństwa i higieny produkcji żywności niezwierzęcego pochodzenia w małych zakładach oraz zasady opodatkowania prowadzenia działalności produkcji i sprzedaży żywności przez producenta rolnego.

Zainteresowani uruchamianiem małego przetwórstwa żywności w ramach rolniczego handlu detalicznego i tzw. działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej powinni obejrzeć cztery filmy, prezentujące: przetwórstwo mięsa w małym zakładzie, przetwórstwo mleka w małym zakładzie, przetwórstwo owocowo-warzywne w małym zakładzie oraz rolniczy handel detaliczny - zasady i przykłady działalności.

przetwórstwo, Toruń-Pacific, General Mills, batony ratujące życie

Rolnictwo bez przetwórstwa nie może istnieć

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa przekonuje, że rolnictwo bez przetwórstwa nie może istnieć. Dzięki firmom tej branży może bowiem rozwijać się  eksport. Szef resortu uczestniczył w Toruniu w obchodach 25-lecia...

"Filmy przedstawiają możliwości produkcji żywności przez producentów rolnych w ramach różnych rozwiązań formalnych, tj. w ramach działalności rolniczego handlu detalicznego oraz działalności marginalnej lokalnej i ograniczonej. Zawierają przykłady przyzagrodowego przetwórstwa oraz zastosowane przez gospodarstwa rozwiązania prowadzenia działalności przy zachowaniu niezbędnych wymagań w zakresie higieny i bezpieczeństwa żywności" - zapewnia CDR.

Widzowie mogą ponadto zapoznać się z dobrymi praktykami organizacji sprzedaży wyprodukowanej żywności na lokalnych rynkach.

"Przygotowane materiały zawierają informacje pomocnicze dla już działających, jak i nowych podmiotów, planujących prowadzenie sprzedaży żywności z gospodarstwa, w których znajdą niezbędną wiedzę i porady, jak rozwijać swoją działalność i zwiększać dochody w gospodarstwie" - zachęcają rolniczy doradcy.
 

Poleć
Udostępnij