Sprzedaż bezpośrednia. Jest robocza wersja rozporządzenia
Przygotowano już roboczą wersję rozporządzenia do ustawy o sprzedaży bezpośredniej - poinformował w przesłanym komunikacie resort rolnictwa. Ministerstwo podtrzymuje też, że termin wejścia w życie dokumentu zaplanowano na 1 stycznia 2017 r.
Ustawa ułatwiająca rolnikom sprzedaż własnych produktów została na początku grudnia podpisana przez prezydenta. Nowe przepisy mają ułatwić rolnikom sprzedaż żywności wytworzonej we własnym gospodarstwie, co było postulatem licznej grupy rolników.
Kukiz'15: brak rozporządzeń do ustawy o sprzedaży bezpośredniej to skandal
Poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko podkreślił na poniedziałkowej konferencji w Sejmie, że resort rolnictwa nadal nie przygotował rozporządzeń do ustawy. Według polityka takie zachowanie ministra to "wielki skandal", ponieważ ustawa jest oczekiwana przez rolników i konsumentów.
W przesłanym komunikacie resort rolnictwa podkreśla, że przygotowano już roboczą wersję rozporządzenia, które będzie dotyczyć rolniczego handlu detalicznego. Jak zaznaczono rozporządzenie znajduje się na końcowym etapie prac legislacyjnych, a termin jego wejścia w życie zaplanowano na 1 stycznia 2017 r.
"Po ustaleniu ostatecznej treści projekt zostanie skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych" - czytamy w dokumencie. Jak zaznaczono, notyfikacja projektu rozporządzenia nastąpi na końcowym etapie prac legislacyjnych, po jego rozpatrzeniu przez komisję prawniczą i przed podpisaniem rozporządzenia przez ministra rolnictwa.
Ustawa ułatwiająca rolnikom sprzedaż własnych produktów podpisana
Według MRiRW czas trwania etapu notyfikacji zależy w głównej mierze od charakteru stanowisk, które mogą być w ramach tej procedury zgłoszone przez inne państwa członkowskie UE lub Komisję Europejską, i wynosi minimum trzy miesiące.
Resort podkreślił również, że przy prowadzeniu produkcji i sprzedaży żywności przez rolników w ramach działalności rolniczy handel detaliczny, rolnicy są zobowiązani do spełniania przede wszystkim wymagań istniejących już rozporządzeń. Przewidują one m.in., że w przypadku gdy produkcja prowadzona jest przy wykorzystaniu pomieszczeń używanych głównie jako prywatne domy mieszkalne (np. przy wykorzystaniu sprzętu i urządzeń gospodarstwa domowego w kuchni domowej), obowiązują uproszczone wymagania higieniczne.
Natomiast rolnicy prowadzący działalność związaną z produkcją żywności w celu wprowadzania do obrotu, w pomieszczeniach innych niż używanych głównie jako prywatne domy mieszkalne, w tym te, które od dnia 1 stycznia 2017 r. zdecydują się prowadzić rolniczy handel detaliczny, są zobowiązane do spełniania wymagań, jakie musi spełnić każdy inny podmiot prowadzący produkcję żywności w podobnych warunkach lokalowych.
Senat też za ustawą ułatwiającą sprzedaż żywności przez rolników
W myśl ustawy o sprzedaży bezpośredniej z produktów pochodzących z własnej uprawy lub chowu rolnik będzie mógł wytworzyć np. szynki, kiełbasy, pasztety, masło, ser, dżemy, marynaty, pierogi, płatki czy oleje i sprzedać je np. turyście lub sąsiadowi.
Minister rolnictwa wraz z ministrem zdrowia ma określić w rozporządzeniach: limity ograniczające rozmiar działalności prowadzonej przez jeden podmiot w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz wymagania higieniczne dla podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny produktami pochodzenia zwierzęcego i żywnością złożoną. Stosowne rozporządzenie ma wejść w życie wraz z ustawą tj. 1 stycznia 2017 r.
Ustawa wprowadza także preferencje podatkowe dla podmiotów prowadzących rolniczy handel detaliczny. Z podatku będzie zwolniony rolnik do wysokości sprzedaży 20 tys. zł rocznie. Powyżej tej kwoty będzie obowiązywał 2-proc. podatek ryczałtowy.