Sołtysi nie tylko zarządzają. Są popularni i skuteczni w wyborach
Polscy sołtysi - poza pracą wynikającą ze sprawowanej funkcji - przejawiają aktywność w wielu innych dziedzinach, przede wszystkim jako członkowie organizacji pozarządowych, działających na wsi.
Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych przez dra Arkadiusza Ptaka z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk. Zdaniem naukowca można mówić o dużej aktywności społecznej sołtysów - informuje Program Pierwszy Polskiego Radia.
Rola sołtysa wymaga wzmocnienia
Około 70 procent sołtysów angażuje się bowiem w działalność innych organizacji. Wśród kobiet są to przede wszystkim koła gospodyń wiejskich, a wśród mężczyzn oddziały ochotniczej straży pożarnej.
Do tego dochodzą tak zwane lokalne grupy działania, które są coraz popularniejsze na wsi. Sołtysi działają ponadto na przykład w radach parafialnych, radach rodziców czy ludowych zespołach sportowych. Wśród lokalnych włodarzy i mieszkańców wsi widoczny jest natomiast zanik kółek rolniczych.
Dr Ptak podkreśla, że sołtysi są obdarzani dużym kapitałem społecznego zaufania, co pozwala im skutecznie startować w wyborach do rad gmin.
- Około 15 procent z nich kandyduje do rady gminy. I są skuteczni bowiem około 70 procent osiąga sukces i dostaje się do tego gremium. Ustawodawstwo nie zabrania łączenia tych funkcji - wyjaśnia naukowiec na antenie Jedynki.
W Polsce jest ponad 40 tysięcy sołtysów. Z roku na rok urząd ten sprawuje coraz więcej kobiet.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia