Służba wojskowa nie wlicza się do rolniczej emerytury. KRIR chce zmian
Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że okres zasadniczej służby wojskowej powinien być uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej. Poprosiła nawet ministra rolnictwa o odpowiednie zmiany w przepisach.
"W przypadku osób ubezpieczonych w ZUS okres służby wojskowej jest uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury i obliczaniu jej wysokości. Natomiast w przypadku emerytury rolniczej służba wojskowa nie jest uwzględniana" - wskazuje KRIR w wystąpieniu.
Projekt obniżający wiek emerytalny dla rolników trafił do Sejmu
Rolniczy samorząd wyjaśnia, że dzieje się tak, ponieważ obowiązujący art. 20 ust. 3 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników stanowi, że urodzeni po 31 grudnia 1948 r. nie mogą zaliczyć do okresów ubezpieczenia dla celów emerytury rolniczej tych, od których zależy prawo do emerytury w systemie powszechnym. A za takie okresy uważa się między innymi służbę wojskową.
Kolejne wystąpienie KRIR do resortu rolnictwa dotyczy przyspieszenia prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw, skierowanym do konsultacji społecznych w listopadzie 2017 r. Przewiduje on nowy rodzaj umowy, umożliwiający rolnikom zatrudnienie pracowników jako tzw. pomocników rolnika.
"Zdaniem samorządu rolniczego pracownicy sezonowi zatrudnieni przez rolników powinni być ubezpieczani w KRUS i składki za nich opłacane powinny trafiać do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego" - przekonuje KRIR.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś