Służba wojskowa nie wlicza się do rolniczej emerytury. KRIR chce zmian

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-02-2018,12:20 Aktualizacja: 20-02-2018,12:41
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że okres zasadniczej służby wojskowej powinien być uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej. Poprosiła nawet ministra rolnictwa o odpowiednie zmiany w przepisach.

"W przypadku osób ubezpieczonych w ZUS okres służby wojskowej jest uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury i obliczaniu jej wysokości. Natomiast w przypadku emerytury rolniczej służba wojskowa nie jest uwzględniana" - wskazuje KRIR w wystąpieniu.

wiek emerytalny rolników, reforma emerytalna, władysław kosiniak-kamysz, sejm

Projekt obniżający wiek emerytalny dla rolników trafił do Sejmu

Komitet obywatelski "Godna emerytura" współpracujący z PSL złożył w Sejmie projekt ustawy obniżający wiek emerytalny dla rolników - poinformowali członkowie komitetu. Dokument  przewiduje obniżenie wieku emerytalnego do...

Rolniczy samorząd wyjaśnia, że dzieje się tak, ponieważ obowiązujący art. 20 ust. 3 ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników stanowi, że urodzeni po 31 grudnia 1948 r. nie mogą zaliczyć do okresów ubezpieczenia dla celów emerytury rolniczej tych, od których zależy prawo do emerytury w systemie powszechnym. A za takie okresy uważa się między innymi służbę wojskową.

Kolejne wystąpienie KRIR do resortu rolnictwa dotyczy przyspieszenia prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw, skierowanym do konsultacji społecznych w listopadzie 2017 r. Przewiduje on nowy rodzaj umowy, umożliwiający rolnikom zatrudnienie pracowników jako tzw. pomocników rolnika.

"Zdaniem samorządu rolniczego pracownicy sezonowi zatrudnieni przez rolników powinni być ubezpieczani w KRUS i składki za nich opłacane powinny trafiać do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego" - przekonuje KRIR.
 

Poleć
Udostępnij