Sery, wędliny i unikalna przyroda promują podlaskie gminy
Tradycyjnie wyrabianymi wędlinami, znanym już szerzej serem korycińskim, wioską bajek na Suwalszczyźnie oraz unikalną przyrodą np. Puszczy Białowieskiej promowały się w piątek w Białymstoku podlaskie gminy wiejskie z okazji 25-lecia samorządu w Polsce.
Gmina Korycin położona pomiędzy Puszczą Knyszyńską a Bagnami Biebrzańskimi słynie na przykład z tradycyjnie wyrabianych w gospodarstwach serów. Prawdziwą wioską tego sera jest Gorszczyzna, gdzie znajdują się wytwórcy tego przysmaku. Ser koryciński został w 2012 r. wpisany przez Komisję Europejską do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych. Święto sera w Korycinie odbędzie się w sierpniu.
Firmy dostaną przez 7 lat 16 miliardów euro
Korycin jest też znany z truskawek. Na rynku w tej miejscowości stoi pomnik "Truskawkowej księżniczki", co roku pod koniec czerwca nad korycińskim zalewem organizowane są ogólnopolskie dni truskawki. W tym roku truskawkowe święto odbędzie się 28 czerwca - poinformowała PAP Life Beata Matyskiel, kierująca gminnym ośrodkiem kultury, sportu i turystyki w Korycinie. Ich największą atrakcją ma być wielka truskawkowa bitwa. Będą też konkursy na truskawkowe desery. Wcześniej, 7 czerwca odbędzie się również kolejna edycja Półmaratonu Mlecznego Korycin-Janów-Korycin, w którym nagrodą jest żywa krowa. Wszystkie te imprezy cieszą się sporym zainteresowaniem odwiedzających.
Turyści oceniają atrakcyjność Podlaskiego Szlaku Bocianiego
Augustowska Organizacja Turystyczna zapraszała podczas białostockich prezentacji na 27 czerwca na imprezę biegową pod tytułem "Z biegiem Kanału Augustowskiego", by popularyzować uroki tego unikalnego zabytku sztuki inżynierskiej z XIX w. Dla miłośników różnych form aktywnego wypoczynku przygotowano rajd rowerowy, spław kajakowy, biegi, rajd pieszy oraz rajd konny. Trasa rajdu rowerowego ma 20 km i prowadzi z Augustowa do Śluzy Swoboda. Kajakarze natomiast popłyną 10-kilometrową trasą od Śluzy Gorczyca do Śluzy Swoboda. Biegacze lub miłośnicy pieszych wędrówek będą pokonywać trasę z Augustowa do Śluzy Swoboda.
Gmina Białowieża próbowała przyciągać prezentując materiały o Puszczy Białowieskiej, ale też podpowiadając turystom, gdzie można skosztować miejscowych przysmaków, takich jak np. carpaccio z dzika, szynki z dzika w sosie żubrówkowym, sakiewek carskich faszerowanych kaczką a na deser sernika dyniowego.
Zabawę w szukanie krasnali w trakcie wędrówek proponuje na niedzielę 31 maja Gminny Ośrodek Kultury w Krzywem na Suwalszczyźnie, gdzie działa Wioska Wesołych Wędrowców w Maniówce w ramach baśniowego szlaku krasnoludków na Suwalszczyźnie. Będą też warsztaty i zabawy. Wszystko pod hasłem "KrasnaLOVE wędrówki".
Drohiczyn nad Bugiem proponuje odwiedzenie wystawy starych motocykli w Nadbużańskim Parku Kulturowo-Historycznym "Bug Pogranicze Kultur i Religii". Można tam m.in. zobaczyć około dwudziestu motocykli z całej Europy, m.in. takich marek jak; BMW, DKW, ZUNDAPP, NSU. Najstarszy motocykl pochodzi z 1913 r.