RPO ma wątpliwości w sprawie przepisów o obrocie ziemią

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-03-2016,14:40 Aktualizacja: 01-03-2016,15:01
A A A

Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich przekonuje, że do jego biura napływa wiele skarg dotyczących kształtowania ustroju rolnego oraz gospodarowania nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

Rzecznik napisał o tym w wystąpieniu do premier Beaty Szydło. Nowe rozwiązania w ustawie, która została już przyjęta przez rząd - w jego ocenie - mogą zbyt głęboko ingerować w prawa właścicieli i ewentualnych nabywców nieruchomości rolnych.

rząd, PiS, ustawa, prawo, Krzysztof Jurgiel, Beata Szydło, ziemia, ANR

ANR będzie mogła kontrolować nabycie każdej nieruchomości rolnej

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.  Centrum Informacyjne Rządu podkreśla, że projekt przedłożony przez...

Nabywcą nieruchomości rolnych będzie na przykład - z małymi wyjątkami - rolnik indywidualny. "Nabycie nieruchomości rolnej przez podmioty inne niż rolnik indywidualny, osoba bliska zbywcy, jednostka samorządu terytorialnego i Skarb Państwa, wymagało będzie zgody prezesa Agencji Nieruchomości Rolnych. Zgoda ta ma być właściwie uznaniowa, co budzi poważne wątpliwości RPO" - można przeczytać w wystąpieniu.

Kontrowersje budzi również zapis, że podczas zmiany właściciela nieruchomości na innych zasadach niż umowa sprzedaży, ANR byłaby uprawniona do złożenia oświadczenia o nabyciu takiej nieruchomości za odpowiednią zapłatą.

"Można by to było traktować jako możliwość wywłaszczenia wszystkich nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa bez wskazania ustawowych przesłanek uzasadniających takie działanie. Do takiej sytuacji dochodziłoby np. gdy zostanie zniesiona współwłasność nieruchomości, lub gdy zostanie ona nabyta na podstawie decyzji administracyjnej" - wskazuje Adam Bodnar.

RPO podkreśla, że interweniuje już na etapie prac nad ustawą, bo projektowane rozwiązania mogą iść zbyt daleko w kierunku ograniczania praw właścicieli i ewentualnych nabywców nieruchomości rolnych. Poza tym dotyczą setek tysięcy obywateli.

Poleć
Udostępnij